Foundation richtig auftragen: Effektive Tipps für ein ebenmäßiges Finish Foundation richtig auftragen: Effektive Tipps für ein ebenmäßiges Finish

How to Apply Foundation Correctly: Effective Tips For a Flawless Finish

Show more

Summary

Summary

    Foundation forms the base of your makeup and provides that beautiful, even finish that makes your skin look uniform and radiant. However, application requires practice – otherwise, your complexion can quickly end up looking cakey, the foundation can settle into fine lines, or it can rub off entirely. Here, I will show you helpful and effective tips on how to apply foundation correctly and what you should keep in mind to achieve that smooth, even finish!

    Applying foundation correctly: A step-by-step guide

    To ensure your foundation result is beautiful and even, here is a helpful quick guide:

    • Skincare is everything: Cleanse your face and use the appropriate moisturizer for your skin.
    • Make sure to apply sunscreen to protect your skin daily from UV rays.
    • Optional: Apply primer and let it absorb well.
    • Dispense a small amount of foundation
    • Apply the foundation from the center of the face outwards
    • Blend carefully and work evenly into the skin
    • Apply a second thin layer if needed
    • Use concealer precisely and blend it in, if necessary
    • Set the foundation with powder if desired
    • Finish with setting spray
    Three skin tints and lightweight foundations in front of swatches in various skin tones.

    The right preparation: What goes under the foundation?

    For foundation to sit beautifully and evenly on the skin, a proper skincare routine is essential. If your skin is too dry, foundation can quickly settle into fine lines or fail to blend properly with the skin. The same applies if your skin produces too much oil: despite the foundation, the complexion will look very shiny, and the texture won't adhere well to the face.

    Cleansing and moisturizing the skin

    To help your skin absorb various products and ingredients particularly well, you should always cleanse it beforehand. In the morning, simple water works for most, but a mild cleanser can also help to remove excess sebum and leave the skin feeling fresher.

    Optionally, you can use a toner to treat your skin with extra moisture or specific active ingredients. However, the most important part is the moisturizer, which hydrates your skin and gives it a soft finish – the perfect base for an even foundation result.

    For an extra dose of care around the eye area, you can additionally use an eye cream to prevent concealer from settling.

    NERDS – Colloidal Oatmeal Gentle Soothing Cleanser

    Gentle cleanser with oat for soft-feeling skin.

    Bestseller
    + Gift SALE - 100%
    Colloidal Oatmeal Gentle Soothing Cleanser 5.0
    ( 100 )

    13,90 €

    with the code

    -100%

    150ml - 92,67 €/L

    Latest lowest price: 11,81 €

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    Geek & Gorgeous – Hydration Station

    Refreshing moisturizer for a light, hydrated finish.

    Bestseller
    + Gift SALE - 0%
    Hydration Station 5.0
    ( 100 )
    Geek & Gorgeous Hydration Station

    12,90 €

    with the code

    -0%

    50ml - 258,00 €/L

    Latest lowest price: 10,96 €

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    Sunscreen under foundation

    Always use a suitable sunscreen every day under your foundation to protect your skin from UV-related damage and premature aging. While foundations themselves often contain an SPF, it is usually too low, or you would need to use a huge amount of product to guarantee any real protection.

    I would therefore always recommend a separate sunscreen for your face – one that ideally also achieves your desired finish, whether soft and glowy, hydrated, or matte.

    Beauty of Joseon – Relief Sun: Rice + Probiotics

    Moisturizing sunscreen with comprehensive UV protection.

    Bestseller
    + Gift SALE - 0%
    Relief Sun: Rice + Probiotics 5.0
    ( 100 )

    25,90 €

    with the code

    -0%

    Latest lowest price: 24,54 €

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    Do you need primer under foundation?

    With the right skincare, your foundation should already sit beautifully on your skin and achieve a great result. Primers, on the other hand, increase the longevity of your look and can mask minor imperfections as a pre-step to foundation.

    Certain primers can, for example, make the skin texture appear more refined and minimize enlarged pores. Other primers contain fine shimmer particles and can make your skin appear particularly glowy.

    After applying skincare and primer, always wait a few minutes for them to absorb so that no pilling occurs. You can easily test your primer by "sticking" a thin brush or lip liner to your face – if it sticks, your prep is complete and you can start with the foundation and your makeup.

    NABLA Cosmetics – Angel Aura

    Improves the longevity of your foundation and provides moisture.

    Bestseller
    + Gift SALE - 0%
    Angel Aura 5.0
    ( 100 )
    NABLA Cosmetics Angel Aura

    31,90 €

    with the code

    -0%

    30ml - 1.063,33 €/L

    Latest lowest price: 31,90 €

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    Choosing the right foundation

    Depending on the desired coverage, finish, and skin type, you can choose between different types of foundation:

    • Liquid Foundation: Particularly versatile and available in formulations ranging from light to high coverage. The finish can be matte, natural, or glowy.
    • Powder Foundation: Has a dry texture and usually provides a matte finish. It is quick to apply and particularly well-suited if you want to reduce shine.
    • Cream Foundation: Has a creamy, often richer consistency and usually offers buildable coverage.
    • Stick Foundation: A solid foundation that is particularly easy and precise to apply. Practical if you want to cover specific areas more heavily.
    • Serum Foundation: A particularly light, liquid texture that often provides a natural, skin-like finish and can be applied in a comfortably thin layer.
    • Skin Tint: Usually offers only light coverage and subtly evens out the skin tone – ideal for a natural “your skin but better” look.

    Besides the texture, the shade is, of course, crucial for an even and natural look. In our Foundation Finder, you can learn more about how to choose the right shade and the foundation that suits your skin.

    LH Cosmetics – Ctrl+ SKIN foundation

    Moisturizing serum foundation with buildable coverage and a natural second-skin finish.

    New
    + Gift SALE - 100%
    Ctrl+ SKIN foundation 5.0
    ( 100 )
    LH Cosmetics Ctrl+ SKIN foundation

    48,90 €

    with the code

    -100%

    30ml - 1.630,00 €/L

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    Danessa Myricks Beauty – Yummy Skin Serum Tint Foundation with Peptides + Ceramide

    A tinted moisturizer that nourishes and smooths your skin.

    + Gift SALE - 0%
    Yummy Skin Serum Tint Foundation with Peptides + Ceramide 5.0
    ( 100 )

    50,90 €

    with the code

    -0%

    45ml - 1.131,11 €/L

    Latest lowest price: 40,72 €

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    NABLA Cosmetics – Art Of Skin Foundation Stick

    Foundation stick with a nourishing formula and flawless coverage.

    + Gift SALE - 0%
    Art Of Skin Foundation Stick 5.0
    ( 100 )

    28,90 €

    with the code

    -0%

    Latest lowest price: 28,90 €

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    Danessa Myricks Beauty – Yummy Skin Blurring Balm Powder

    The 3-in-1 make-up - balm, powder, and foundation!

    Bestseller
    + Gift SALE - 0%
    Yummy Skin Blurring Balm Powder 5.0
    ( 100 )
    Danessa Myricks Beauty Yummy Skin Blurring Balm Powder

    50,90 €

    with the code

    -0%

    Latest lowest price: 50,90 €

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    How to apply foundation correctly?

    It is best to apply your makeup and foundation in daylight, where your face is evenly illuminated from the front. This allows you to see exactly whether you have worked and blended cleanly and evenly.

    Woman with an even foundation finish, subtle eye makeup, and glossy lips.

    How much foundation should you use?

    When it comes to foundation: it's better to start with a small amount and build coverage as needed. For the entire face, a small amount – for example, one pump of liquid foundation – is often enough, depending on the formula. Start by applying a thin layer and only add more in areas where you desire more coverage. Too much foundation can settle more quickly into pores and fine lines or make the makeup look mask-like and cakey.

    Where to start with foundation?

    It is best to start in the center of the face and work your way outwards. Many people want a bit more coverage around the nose, cheeks, and chin, while less product is usually sufficient at the hairline and outer parts of the face. This creates a natural transition. Also, blend the foundation carefully towards the jawline and ensure there are no visible lines between the face and neck.

    Blending foundation correctly

    For an even result, you should gently work the foundation into the skin instead of rubbing it back and forth vigorously. With a makeup sponge, for example, you can work the product in using dabbing motions, whereas with a foundation brush, depending on its shape, both dabbing and gentle sweeping or circular motions are suitable. Pay close attention to transitions at the hairline, jaw, nose, and eyebrows. If you want more coverage afterwards, it is better to apply another thin layer precisely rather than using a lot of product at once.

    Applying foundation with a brush, sponge, or fingers?

    You can apply foundation with a brush, makeup sponge, or your fingers. Which method is best depends on the foundation, the desired coverage, and the finish. While a brush usually allows for controlled application, a sponge often ensures a particularly natural result. Fingers are best suited for quick, uncomplicated application.

    Applying foundation with a brush

    Dispense a small amount of foundation onto the back of your hand or directly onto the brush and work it in from the center of the face outwards. Depending on the brush shape, dabbing, gentle sweeping, or circular motions are suitable. A densely packed foundation brush usually allows for higher, easily buildable coverage.

    Applying foundation with a makeup sponge

    Lightly dampen the makeup sponge and squeeze out any excess water thoroughly. Apply the foundation to your skin or the back of your hand and gently press it in with the sponge rather than rubbing it over the skin. The sponge absorbs some of the product, which often results in a light, natural finish.

    Applying foundation with fingers

    Particularly light and liquid foundations can also be easily applied with clean fingers. Distribute a small amount over your face and work it in gently. The warmth of your hands helps to spread many textures well. Wash your hands thoroughly beforehand to avoid unnecessarily transferring dirt and bacteria to your skin.

    Which is better: brush or sponge?

    Whether a brush or a sponge is better for foundation depends primarily on the desired result. A brush usually offers more control and can enable higher coverage. A damp makeup sponge, on the other hand, absorbs some product and is particularly suitable for a natural, seamlessly blended finish. Both methods work well – the deciding factors are the specific foundation and your personal preference.

    LH Cosmetics – On the go brush kit

    Compact, versatile, and always at hand – your perfect brush set for on the go.

    New
    + Gift SALE - 100%
    On-the-go brush kit 5.0
    ( 100 )
    LH Cosmetics On-the-go brush kit

    41,90 €

    with the code

    -100%

    8,38 € each

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    NABLA Cosmetics – Blended-up Multi-Angled Sponge

    Multifunctional makeup sponge with a precise multi-angled shape.

    + Gift SALE - 100%
    Blended-up Multi-Angled Sponge 5.0
    ( 100 )

    9,90 €

    with the code

    -100%

    9,90 € each

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    In what order do you apply foundation, concealer, and powder?

    Now the question of the combination of foundation, concealer, and powder remains – how do you combine all the products and layer them logically? I'll show you here!

    Concealer before or after foundation?

    You can actually decide this individually, however you prefer to structure your makeup routine. However, professionals usually use foundation first and then apply concealer only selectively to areas where you need more coverage.

    Powder before or after foundation?

    You should always use powder foundation, setting powder, and general powder textures after liquid textures. This allows the textures to harmonize best on the face, and you can fix your makeup for a long-lasting finish with setting powder.

    Woman with an even foundation, orange eye makeup, and glossy red lips.

    Applying foundation correctly for different skin types

    For foundation to look even and last as long as possible, you should adapt not only the foundation itself but also your skin preparation and application to your skin type. While dry skin usually benefits from extra moisture, light skincare and targeted powdering can be useful for oily skin.

    Applying foundation on dry skin

    Prepare dry skin with a moisturizing treatment and give it a moment to absorb. Then, choose a foundation with a natural or glowy finish if possible and apply it in thin layers. A damp makeup sponge can provide a particularly natural result. Use powder sparingly so that dry areas are not emphasized further.

    Applying foundation on oily skin

    For oily skin, light, long-lasting, or mattifying foundations are often suitable. The skincare underneath should also provide moisture without unnecessarily weighing the skin down. Apply the foundation in thin layers and use powder to specifically set areas that become shiny quickly, such as the forehead, nose, and chin.

    Applying foundation on combination skin

    With combination skin, you can prepare and set different areas of your face individually. For example, use a moisturizing treatment on drier cheeks and primarily powder the oilier T-zone. This prevents dry areas from looking dull while the center of the face becomes shiny quickly.

    Applying foundation on blemish-prone skin

    With blemish-prone skin, ensure your hands, brushes, and makeup sponges are clean and do not rub inflamed areas unnecessarily. Instead of covering the entire face with a thick layer of foundation, you can apply a thin base and then conceal pimples or redness specifically with concealer. Also, choose a foundation that suits your skin type and does not unnecessarily weigh your skin down.

    Applying foundation on mature skin

    With mature skin, too much foundation or powder can highlight fine lines more. Well-moisturized skin and thin layers of product usually provide a more natural result. Work the foundation in gently and use additional product only where you need more coverage. Powder should be used selectively and sparingly to ensure as little product as possible settles into lines.

    Why does my foundation look cakey?

    If your foundation looks cakey, dry, or mask-like, it may be due to too much foundation or powder, a dry skin surface, or too many product layers. Prepare your skin sufficiently with moisture and prefer to apply the foundation in several thin layers. If too much product has already accumulated, you can carefully dab over the affected areas with a slightly dampened makeup sponge to pick up excess foundation.

    Why does my foundation look patchy?

    A patchy foundation can occur if the skin is prepared unevenly, if there are dry patches, or if the foundation, skincare, and primer do not work well together. Rubbing too hard when blending can also shift foundation that has already been applied. Therefore, let your skincare absorb first and then work the foundation in evenly and in thin layers.

    Why does my foundation roll off (pilling)?

    If foundation peels off the skin in small rolls when applied, this is called pilling. This is often caused by too many products layered on top of each other, large amounts of product, or too little time between skincare, sunscreen, primer, and foundation. Therefore, prefer to use thin layers, let the individual products settle for a moment, and avoid rubbing hard during application.

    How does foundation stay on all day?

    For foundation to last as long as possible, the right skin preparation, thin product layers, and targeted setting are key. A primer suited to your skin type can additionally support longevity. Afterwards, powder areas that get shiny quickly, and use a setting spray if needed. If your skin becomes oily during the day, you can absorb excess sebum with blotting paper instead of applying more powder again and again.

    Close-up of an even foundation finish with a natural glow and rosy blush.

    Applying foundation naturally: How to avoid the mask effect

    For a natural result, the foundation should even out your skin tone without completely covering up the skin. Crucial factors are, above all, the right shade and sparse application. Here is how to achieve a finish that looks as much like skin as possible:

    • Choose a foundation that matches the shade and undertone of your skin.
    • Start with a small amount and build coverage only as needed.
    • Apply the foundation primarily to the center of the face and blend outwards.
    • Instead of an additional layer of foundation, use concealer selectively if individual redness or blemishes need to be covered more.
    • Blend transitions at the hairline and jaw particularly carefully.
    • Use powder only where you actually need it.

    A natural finish does not mean that absolutely no pores or skin texture should be visible anymore – even with foundation, the natural structure of the skin remains intact.

    The most common mistakes when applying foundation

    Even the right foundation can look patchy or unnatural if a few basic things go wrong during application. Common mistakes include:

    • Using too much foundation: A thick layer of product looks mask-like more quickly and can settle into pores and lines.
    • Choosing the wrong shade: If the foundation is significantly lighter or darker than the skin, visible lines occur.
    • Not preparing the skin: Dry areas can be more highlighted by foundation.
    • Layering too many products: Large amounts of skincare, SPF, primer, and foundation can encourage pilling.
    • Rubbing too hard: This can cause the foundation to shift and look patchy.
    • Forgetting transitions: You should blend your foundation carefully, especially along the hairline and jawline.
    • Using too much powder: A thick layer of powder can make the finish look dry or cakey.
    • Not cleaning makeup tools regularly: Product residue, sebum, and impurities collect in brushes and sponges.

    Removing foundation properly

    You should remove your foundation completely every evening before going to bed. If you also wear sunscreen or long-wearing or waterproof makeup, double cleansing may be a good idea: First, dissolve makeup and SPF with a cleansing oil or cleansing balm, then cleanse the skin with a mild water-based cleanser.

    After that, you can continue with your evening skincare routine as usual. Also, don't forget to clean your foundation brushes and makeup sponges regularly so that product residue and impurities do not accumulate.

    I hope this guide on how to apply foundation correctly has been helpful to you. Please let me know if you have any other insider tips or any general comments or questions about it.

    Artikel teilen:

    FAQ

    Should you apply foundation directly to your skin or to your hand?
    Both are possible. It is particularly practical to first apply a small amount of foundation to the clean back of your hand and pick it up from there with a brush, sponge, or your fingers. This allows you to better control the amount and add product gradually. With foundations that come with a pipette, you should also avoid letting the pipette touch your skin directly.
    Should foundation also be applied to the neck?
    As a rule, you don't need to apply foundation to your entire neck if the shade is a good match for your skin. Blend the foundation carefully along the jawline to create a soft transition to the neck. If a clear color difference is visible, you should check whether the chosen foundation shade actually suits you.
    How long should skincare absorb before applying foundation?
    There is no set waiting time, as it depends on the products used and their textures. Allow your skincare, especially your sunscreen, to set until the products no longer feel very damp or sticky on the skin. You can then carefully apply your foundation without rubbing the underlying layers too much.
    Can you apply foundation without primer?
    Yes, foundation also works without primer. Well-prepared and moisturized skin is often sufficient as a base. Primer is an optional additional step and, depending on the product, can help to visually smooth the skin's texture, reduce shine, or improve the longevity of your makeup.

    Produkte in diesem Artikel

    Bestseller
    Colloidal Oatmeal Gentle Soothing Cleanser 5.0
    ( 100 )

    13,90 €

    with the code

    -100%

    150ml - 92,67 €/L

    Latest lowest price: 11,81 €

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    Bestseller
    Hydration Station 5.0
    ( 100 )
    Geek & Gorgeous Hydration Station

    12,90 €

    with the code

    -0%

    50ml - 258,00 €/L

    Latest lowest price: 10,96 €

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    Bestseller
    Relief Sun: Rice + Probiotics 5.0
    ( 100 )

    25,90 €

    with the code

    -0%

    Latest lowest price: 24,54 €

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    Bestseller
    Angel Aura 5.0
    ( 100 )
    NABLA Cosmetics Angel Aura

    31,90 €

    with the code

    -0%

    30ml - 1.063,33 €/L

    Latest lowest price: 31,90 €

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    New
    Ctrl+ SKIN foundation 5.0
    ( 100 )
    LH Cosmetics Ctrl+ SKIN foundation

    48,90 €

    with the code

    -100%

    30ml - 1.630,00 €/L

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    Yummy Skin Serum Tint Foundation with Peptides + Ceramide 5.0
    ( 100 )

    50,90 €

    with the code

    -0%

    45ml - 1.131,11 €/L

    Latest lowest price: 40,72 €

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    Art Of Skin Foundation Stick 5.0
    ( 100 )

    28,90 €

    with the code

    -0%

    Latest lowest price: 28,90 €

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    Bestseller
    Yummy Skin Blurring Balm Powder 5.0
    ( 100 )
    Danessa Myricks Beauty Yummy Skin Blurring Balm Powder

    50,90 €

    with the code

    -0%

    Latest lowest price: 50,90 €

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    New
    On-the-go brush kit 5.0
    ( 100 )
    LH Cosmetics On-the-go brush kit

    41,90 €

    with the code

    -100%

    8,38 € each

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    Blended-up Multi-Angled Sponge 5.0
    ( 100 )

    9,90 €

    with the code

    -100%

    9,90 € each

    (Prices incl. VAT, plus shipping)

    Weitere Blog-Artikel, die dich interessieren könnten

    Foundation richtig auftragen: Effektive Tipps für ein ebenmäßiges Finish
    Magdalena Struck 28 September 2026

    How to Apply Foundation Correctly: Effective Tips For a Flawless Finish

    Foundation forms the base of your makeup and provides that beautiful, even finish that makes your skin look uniform a...

    Foundation forms the base of your makeup and provides that beautiful, even finish that makes your skin look uniform and radiant. However, application requires pra...

    Nahaufnahme einer Frau, die mit einer Pipette ein Gesichtsserum auf die Wange aufträgt.
    Magdalena Struck 23 September 2026

    Removing Blackheads: 5 Helpful Tips for Blackheads

    Like pimples, blackheads are one of those annoying skin blemishes you wish would just disappear the moment they appea...

    Like pimples, blackheads are one of those annoying skin blemishes you wish would just disappear the moment they appear. Before you try painful squeezing or pore s...

    Frau mit langen, voluminösen Wellen und Locken präsentiert ihr natürlich gestyltes dunkles Haar.
    Magdalena Struck 11 September 2026

    How to make curls last longer? The best tips for long-lasting curls

    Are your curls perfect in the morning, only to fall flat a few hours later? How long curls last doesn't just depend o...

    Are your curls perfect in the morning, only to fall flat a few hours later? How long curls last doesn't just depend on your natural hair structure. Hair preparati...

    PDRN: Was ist das und wie wirkt der Skincare-Wirkstoff?
    Magdalena Struck 08 September 2026

    PDRN: What Is It and How Does This Skincare Ingredient Work?

    PDRN is one of those active ingredients that's currently unavoidable in the beauty world. Especially in Korean skinca...

    PDRN is one of those active ingredients that's currently unavoidable in the beauty world. Especially in Korean skincare, more and more PDRN serums, creams, and es...

    Frau trägt Sonnencreme auf ihre Wange auf und lächelt vor weißem Hintergrund.
    Magdalena Struck 25 August 2026

    Best Face Sunscreen: Which One Suits Your Skin Type?

    Finding the perfect facial sunscreen can sometimes be difficult – which one is really the best? But it's not that sim...

    Finding the perfect facial sunscreen can sometimes be difficult – which one is really the best? But it's not that simple to answer – as with skincare, there must ...

    Frau mit kurzem blondem Haar, rosa Lidschatten, Wing-Eyeliner und glänzenden Lippen in Nahaufnahme.
    Magdalena Struck 21 August 2026

    Eyeliner ziehen: So gelingt der perfekte Lidstrich

    Mit einem Eyeliner kannst du deinen Augen einen intensiven Look verleihen und sie gekonnt in Szene setzen. Mit der ri...

    Mit einem Eyeliner kannst du deinen Augen einen intensiven Look verleihen und sie gekonnt in Szene setzen. Mit der richtigen Technik und etwas Übung ist Eyeliner ...

    Frau im gelben Bikini entspannt im flachen Poolwasser und präsentiert eine gleichmäßige Sommerbräune.
    Magdalena Struck 05 August 2026

    Maintain Your Tan: How to Make Your Summer Tan Last Longer

    Summer is coming to an end, and your return flight from vacation is approaching – besides beautiful memories, there's...

    Summer is coming to an end, and your return flight from vacation is approaching – besides beautiful memories, there's one thing you especially want to bring back:...

    Frau mit langen Haaren vor Felslandschaft präsentiert gesund aussehendes, gepflegtes Haar.
    Magdalena Struck 31 July 2026

    Trockene Haare: Ursachen, Pflege und die besten Tipps gegen sprödes Haar

    Fühlen sich deine Haare strohig an, wirken glanzlos oder neigen zu Frizz und Spliss? Dann hast du wahrscheinlich mit ...

    Fühlen sich deine Haare strohig an, wirken glanzlos oder neigen zu Frizz und Spliss? Dann hast du wahrscheinlich mit trockenen Haaren zu kämpfen. Die gute Nachric...

    Frau mit gleichmäßig gebräunter Haut posiert im schwarzen Badeanzug und präsentiert ein natürliches Sommer-Glow.
    Magdalena Struck 28 July 2026

    Applying Self-Tanner: Ultimate Tips for an Even Tan

    A natural summer tan without any UV radiation? With self-tanner, this is easily possible. Modern formulas ensure an e...

    A natural summer tan without any UV radiation? With self-tanner, this is easily possible. Modern formulas ensure an even result without an orange tint and are eas...

    Was hilft bei Sonnenbrand?
    Magdalena Struck 28 July 2026

    What Helps with Sunburn?

    Who hasn't experienced it? You spend a sunny day out by the lake or in the park, and after a few hours, you feel your...

    Who hasn't experienced it? You spend a sunny day out by the lake or in the park, and after a few hours, you feel your skin tightening, burning, and looking red – ...

    Frau mit natürlichen Locken und definierter Curly Hair Frisur blickt seitlich in die Kamera.
    Magdalena Struck 06 July 2026

    Curly Hair Method: Helpful Tips for Curl Care

    Frizz, dry lengths, or curls that just won't show their natural shape? Many people with curly or wavy hair are famili...

    Frizz, dry lengths, or curls that just won't show their natural shape? Many people with curly or wavy hair are familiar with these challenges. This is precisely w...

    Lächelnde Frau mit lockigem Haar und strahlend weißen Zähnen in Nahaufnahme.
    Magdalena Struck 01 July 2026

    Whiten Teeth: The Best Methods for a Radiant Smile

    A radiant smile is often the most beautiful accessory. White teeth make a smile look even more beautiful and wonderfu...

    A radiant smile is often the most beautiful accessory. White teeth make a smile look even more beautiful and wonderfully well-groomed. In this blog post, you'll l...

    Hand hält Beauty of Joseon Relief Sun Sonnencreme vor sonnengebräunter Schulter im warmen Tageslicht.
    Magdalena Struck 29 June 2026

    How Often Should You Reapply Sunscreen?

    Sunscreen is one of the absolute summer essentials to protect your skin from UV radiation. After all, this can promot...

    Sunscreen is one of the absolute summer essentials to protect your skin from UV radiation. After all, this can promote skin aging and lead to serious damage. To e...

    Mann trägt Azelainsäure-Creme auf die Wange auf und hält das Pflegeprodukt in der Hand.
    Magdalena Struck 14 September 2026

    Azelaic Acid Benefits: What the Active Ingredient Can Do for Your Skin

    Azelaic acid is one of the hidden gems of skincare – still largely undiscovered by the general public, but highly pra...

    Azelaic acid is one of the hidden gems of skincare – still largely undiscovered by the general public, but highly praised by its fans. But what exactly is this ac...

    Nahaufnahme einer Frau, die glänzenden Lippenstift in Rosé aufträgt, mit dezentem Make-up und Goldohrring.
    Magdalena Struck 19 June 2026

    Applying Lipstick: Instructions, Tips, and Professional Tricks

    Lipstick is one of the ultimate make-up must-haves – even if applying it isn't always easy. It can quickly happen tha...

    Lipstick is one of the ultimate make-up must-haves – even if applying it isn't always easy. It can quickly happen that the color bleeds onto your teeth, smudges, ...

    Fake Freckles: Hilfreiche Anleitung zum natürlichen Sommersprossen schminken
    Magdalena Struck 08 June 2026

    Fake Freckles: Helpful Guide For a Natural Look

    With fake freckles, you can conjure up freckles in an instant and wonderfully accentuate your natural complexion. It ...

    With fake freckles, you can conjure up freckles in an instant and wonderfully accentuate your natural complexion. It perfectly completes a pretty summer make-up a...

    Frau mit Sommersprossen trägt Gesichtscreme auf die Wange auf und blickt lächelnd in die Kamera.
    Magdalena Struck 03 June 2026

    What's My Skin Type? + Helpful Skincare Tips

    Skincare starts with your skin type – because only then can you find the perfect care tailored to you. Incorrect care...

    Skincare starts with your skin type – because only then can you find the perfect care tailored to you. Incorrect care can worsen your skin or even lead to redness...

    Rosa Serum tropft aus einer Pipette, umgeben von glänzenden Bläschen auf rosa Hintergrund.
    Magdalena Struck 03 June 2026

    What Helps With Blemish-Prone Skin? The Best Tips Based on Personal Experience

    Blemished skin is an annoying skin problem often accompanied by a lot of insecurity, yet so many people are affected,...

    Blemished skin is an annoying skin problem often accompanied by a lot of insecurity, yet so many people are affected, and probably everyone has experienced blemis...

    Frau im grünen Badeanzug sitzt entspannt am Pool, Sonnenlicht und Palmenschatten fallen auf ihre Haut.
    Magdalena Struck 09 June 2026

    Getting a Tan Despite Sunscreen: Is That Possible?

    Summer is approaching, and with it, tanning season! Sunscreen is a must-have for many in summer and on vacation to av...

    Summer is approaching, and with it, tanning season! Sunscreen is a must-have for many in summer and on vacation to avoid sunburn, but without having to sacrifice ...

    Nahaufnahme von Lippen, die mit rosiger, glänzender Lippenpflege direkt aus dem Stift aufgetragen wird.
    Magdalena Struck 27 April 2026

    The Best Tinted Lip Balms

    Tinted lip balm is the ideal intersection between makeup and skincare. But what's the best way to apply the creamy te...

    Tinted lip balm is the ideal intersection between makeup and skincare. But what's the best way to apply the creamy texture? After all, the finish should look espe...

    MERME Berlin: Warum in Skincare weniger wirklich mehr ist
    Magdalena Struck 15 April 2026

    MERME Berlin: Why Less Really Is More in Skincare

    Minimalism has been a trend for several years, including in skincare – but for Claire, founder of MERME Berlin, it wa...

    Minimalism has been a trend for several years, including in skincare – but for Claire, founder of MERME Berlin, it was never a trend, but a necessity. Long before...

    Nahaufnahme einer Frau mit warmem Smokey-Eye-Make-up, glänzender Haut, großen Creolen und gemustertem Kopftuch.
    Magdalena Struck 21 May 2026

    Applying Eyeshadow Made Easy: The Step-by-Step Guide

    With eyeshadow, you can beautifully highlight and accentuate your eyes. Whether you want to create an everyday look o...

    With eyeshadow, you can beautifully highlight and accentuate your eyes. Whether you want to create an everyday look or conjure up a creative look for an exciting ...

    Person wäscht nasses Haar mit schäumendem Shampoo unter fließendem Wasser, Hand massiert die Kopfhaut.
    Magdalena Struck 07 August 2026

    Difference Between Conditioner and Rinse

    Anyone who deals with even the basics of hair care quickly comes across the terms conditioner and rinse. But what exa...

    Anyone who deals with even the basics of hair care quickly comes across the terms conditioner and rinse. But what exactly is the difference, or is there a differe...

    Hände reinigen Make-up-Pinsel mit Seife auf einer Silikonmatte unter fließendem Wasser im Waschbecken.
    Magdalena Struck 08 April 2026

    Your Guide to Cleaning Makeup Brushes

    We all know it, yet we do it far too rarely: cleaning our makeup brushes! Hand on heart – when was the last time you ...

    We all know it, yet we do it far too rarely: cleaning our makeup brushes! Hand on heart – when was the last time you washed them? But no matter if it was two week...

    Frau trägt lächelnd Gesichtscreme auf ihre Wange auf und blickt zur Seite, vor rosafarbenem Hintergrund.
    Magdalena Struck 02 June 2026

    Irritated Skin: What Really Helps?

    Your skin feels tight, red, and dry – it's irritated. Irritated skin can be very uncomfortable, especially when accom...

    Your skin feels tight, red, and dry – it's irritated. Irritated skin can be very uncomfortable, especially when accompanied by burning and an intense feeling of w...

    Frau mit Sommersprossen trägt Gesichtscreme auf ihre Wange auf und blickt leicht lächelnd in die Kamera.
    Magdalena Struck 02 June 2026

    Dry Skin on Your Face: Causes and Top Tips

    Dry skin on the face is one of the most common skin problems – after all, it affects an estimated 10 million people i...

    Dry skin on the face is one of the most common skin problems – after all, it affects an estimated 10 million people in Germany every year. Here you can find out w...

    Frau verwendet ein elektrisches Gesichtsmassagegerät zur Lymphdrainage an ihrer Wange.
    Magdalena Struck 29 June 2026

    Lymphdrainage für's Gesicht: Wirkung, Vorteile und Anleitung

    Lymphdrainage ist eine bekannte Technik, um den körpereigenen Lymphfluss zu aktivieren und den Lymphabfluss zu verbes...

    Lymphdrainage ist eine bekannte Technik, um den körpereigenen Lymphfluss zu aktivieren und den Lymphabfluss zu verbessern. Im Gesicht kannst du die Praxis auch an...

    Frau lässt Haarserum mit Pipette in ihre Hand tropfen, vor hellem Hintergrund.
    Magdalena Struck 12 March 2026

    Scandinavian Biolabs: Innovative Formulas for Healthy Scalp and Hair

    Scandinavian Biolabs stands for scientifically based scalp and hair care that supports scalp health and normal hair g...

    Scandinavian Biolabs stands for scientifically based scalp and hair care that supports scalp health and normal hair growth. In our guide, you'll learn more about ...

    Wie oft sollte man ein Gesichtspeeling machen?
    Magdalena Struck 09 March 2026

    How Often Should You Exfoliate Your Face?

    Exfoliation is an important step in your skincare routine and helps create a smoother complexion. But how often shoul...

    Exfoliation is an important step in your skincare routine and helps create a smoother complexion. But how often should you actually use a facial exfoliant? You'll...

    Lächelnde Frau trägt Gesichtscreme auf ihre Wange auf, vor hellem Hintergrund.
    Magdalena Struck 02 March 2026

    Itchy skin – what to do? Causes, quick relief & the best tips against itching

    Itchy skin, or itching in general, is incredibly unpleasant, especially when you don't know the cause or what's trigg...

    Itchy skin, or itching in general, is incredibly unpleasant, especially when you don't know the cause or what's triggering it. But don't panic! I've compiled ever...

    Geöffnete Lidschattenpalette mit warmen Nude- und Schimmertönen neben braunem Hautpflege-Tube auf Podesten.
    Magdalena Struck 17 February 2026

    Exclusive Launch: New Danessa Myricks Beauty Essentials

    Danessa Myricks is considered a true makeup guru and has already revolutionized the beauty world several times with h...

    Danessa Myricks is considered a true makeup guru and has already revolutionized the beauty world several times with her own makeup brand. And these new, innovativ...

    Sleek Look: So gelingt dir die elegante Frisur
    Magdalena Struck 07 August 2026

    Sleek Look: How to Achieve This Elegant Hairstyle

    A sleek look always exudes a certain elegance and beautifully accentuates the face. However, it's not always easy to ...

    A sleek look always exudes a certain elegance and beautifully accentuates the face. However, it's not always easy to achieve: I, for example, have had countless o...

    Nahaufnahme eines Gesichts mit rosigem Blush, natürlichem Glow und silbernem Creolen-Ohrring.
    Magdalena Struck 04 February 2026

    New in: The new Artistick Blush Shades from LH Cosmetics

    The LH Cosmetics Artistick Blush is an absolute favorite in our community. Its creamy texture is easy to apply and ca...

    The LH Cosmetics Artistick Blush is an absolute favorite in our community. Its creamy texture is easy to apply and can be used flexibly and creatively on the face...

    Mehrere minimalistische Hautpflegeprodukte in hellen Flaschen, darunter Seren, Cremes und Exfoliant, dicht nebeneinander.
    Magdalena Struck 30 June 2026

    NERDS. Beauty Guide: Step-by-step instructions for your skincare routine

    NERDS. Beauty is a relatively new brand in Germany and is already highly praised and appreciated by several skincare...

    NERDS. Beauty is a relatively new brand in Germany and is already highly praised and appreciated by several skincare experts. The Hungarian brand focuses on acti...

    Glitzer Make-up: Hilfreiche Tipps für einen funkelnden Look
    Magdalena Struck 30 January 2026

    Glittery makeup: Helpful tips for a sparkling look

    Glitter makeup is the perfect choice for special occasions like parties and events. Above all, glittery makeup is ide...

    Glitter makeup is the perfect choice for special occasions like parties and events. Above all, glittery makeup is ideal for Christmas and New Year's Eve. But what...

    Frau mit glowy Haut hält ein Hyaluron-Serum von Nø Cosmetics vor ihr Gesicht und blickt selbstbewusst in die Kamera.
    Magdalena Struck 13 March 2026

    Skincare in winter: 7 helpful tips to protect your skin

    Dry hands, chapped lips and irritated skin - winter brings with it lower temperatures and unpleasant skin conditions....

    Dry hands, chapped lips and irritated skin - winter brings with it lower temperatures and unpleasant skin conditions. Find out with our tips and valuable recommen...

    Glattes, braunes Haar von hinten, während ein Spray auf die Kopfhaut aufgetragen wird, vor neutralem Hintergrund.
    Magdalena Struck 17 December 2025

    How to Get Rid of Dandruff: Tips For a Healthy Scalp

    While dandruff is a normal, small amount of skin flakes, it can still be very annoying. This is especially true when ...

    While dandruff is a normal, small amount of skin flakes, it can still be very annoying. This is especially true when it also causes an unpleasant itching of the s...

    Nahaufnahme eines Gesichts mit Sommersprossen und natürlicher Hautstruktur, Person blickt ruhig in die Kamera.
    Magdalena Struck 17 December 2025

    Hypochlorous Acid: The New Trend Ingredient Put to The Test

    Hypochlorous acid seems to be the sensation of the year: everyone is talking about this novel active ingredient, whic...

    Hypochlorous acid seems to be the sensation of the year: everyone is talking about this novel active ingredient, which is said to be particularly beneficial for a...

    Frau mit lockigem Haar trägt sanft Gesichtscreme unter dem Auge auf, lächelt dezent, neutraler Hintergrund, natürliche Hautpflege.
    Magdalena Struck 19 January 2026

    What Helps Against Facial Redness? Tips For an Even Complexion

    Redness on the face can be very annoying and uncomfortable over time. It's difficult to conceal and can also be a war...

    Redness on the face can be very annoying and uncomfortable over time. It's difficult to conceal and can also be a warning sign of the skin. Learn more about the c...

    Frau massiert ihr Gesicht mit einem lilafarbenen Gesichtsroller und zeigt glatte, strahlende Haut.
    Magdalena Struck 19 January 2026

    Alpha-Arbutin: Effects and Benefits for your Skin

    Alpha-arbutin is a name that's not so well-known in the skincare community. Yet it offers fantastic benefits for your...

    Alpha-arbutin is a name that's not so well-known in the skincare community. Yet it offers fantastic benefits for your skin and is particularly easy to integrate i...

    Frau im Profil mit natürlichen, dunkelbraunen Locken vor hellem Hintergrund.
    Magdalena Struck 07 August 2026

    Hair Loss in Fall: Causes and Tips for Healthy Hair

    With the changing of the seasons, the trees shed their leaves, and you suddenly notice that your hair is falling out ...

    With the changing of the seasons, the trees shed their leaves, and you suddenly notice that your hair is falling out too. Hair loss in fall is a common problem, a...

    Trockene Lippen: Schnelle Tipps für ein weiches Finish
    Magdalena Struck 17 March 2026

    Dry lips: Quick Tips For a Soft Finish

    Who isn't familiar with this winter problem? As soon as the temperatures drop and dry air from the heating system cre...

    Who isn't familiar with this winter problem? As soon as the temperatures drop and dry air from the heating system creates a warm atmosphere, dry lips are never fa...

    Frau mit Locken hält Retinol-Creme vor gelbem Hintergrund und trägt Produkt lächelnd auf ihre Wange auf.
    Magdalena Struck 04 November 2025

    The effects of retinol: The powerful active ingredient against skin aging

    Retinol is now an indispensable ingredient in anti-aging skincare. The active ingredient is highly praised, yet the l...

    Retinol is now an indispensable ingredient in anti-aging skincare. The active ingredient is highly praised, yet the list of warnings and precautions seems equally...

    Frau mit glatten Haaren und natürlichem Make-up hält ihren Kopf mit beiden Händen und blickt direkt in die Kamera.
    Magdalena Struck 22 April 2026

    What Can Be Done about Oily Hair?

    Oily hair can quickly make you look unkempt and simply make you feel less comfortable. But what's the best way to sol...

    Oily hair can quickly make you look unkempt and simply make you feel less comfortable. But what's the best way to solve this problem, both quickly and in the long...

    Lächelnde Frau trägt mit einer Pipette Gesichtsserum auf ihre Wange auf, vor rosa Hintergrund.
    Magdalena Struck 04 December 2025

    Collagen Effect Explained: The Secret to Firm Skin

    Collagen is considered an essential miracle cure for the skin — whether taken internally as a dietary supplement or a...

    Collagen is considered an essential miracle cure for the skin — whether taken internally as a dietary supplement or as an ingredient in your skincare routine. But...

    Nahaufnahme von Augen mit rotem Glitzer-Make-up und kunstvollem roten Muster über den Augenbrauen.
    Magdalena Struck 21 August 2026

    Halloween Makeup: Inspiration for Easy Remakes

    For many, October 31st has long been a definite highlight of the annual calendar – Halloween! It's the perfect occasi...

    For many, October 31st has long been a definite highlight of the annual calendar – Halloween! It's the perfect occasion to slip into a different role, dress up, a...

    Nahaufnahme eines Gesichts, auf das eine rosafarbene Serum-Tropfen mit einer Pipette aufgetragen wird.
    Magdalena Struck 17 December 2025

    Why Korean Skincare Is More Than Just a Trend

    Korean skincare has been a household name for several years, with fascinating products and routines going viral, espe...

    Korean skincare has been a household name for several years, with fascinating products and routines going viral, especially on TikTok. But what's so special about...

    Geschenkkorb mit Hautpflegeprodukten, Decke, Kerze und kleiner weißer Kürbis auf beigem Hintergrund.
    Magdalena Struck 18 December 2025

    Boo Basket: 50+ Gift Ideas for a Successful Surprise

    A Boo Basket is a creative gift basket for fall or Halloween that you can use to give your loved ones a special treat...

    A Boo Basket is a creative gift basket for fall or Halloween that you can use to give your loved ones a special treat. You can fill this trendy basket with fall g...

    Frau mit goldenem Glitzerlidschatten, langen Wimpern und glänzendem Lippenstift in Nahaufnahme.
    Magdalena Struck 07 October 2025

    The Make-up of a Showgirl: Tips for the Sparkly Look

    Showgirls take to the biggest stages with their extraordinary outfits and glittering makeup, enchanting audiences wit...

    Showgirls take to the biggest stages with their extraordinary outfits and glittering makeup, enchanting audiences with their performances. Here, I'll give you hel...

    Frau mit intensivem Augen Make-up und glossy Lippen
    Magdalena Struck 22 September 2026

    Glossy Lips: For beautiful lips with a wow effect

    Glossy lips are the ultimate trend and will make your lips an eye-catcher. The effect is easy to achieve and is there...

    Glossy lips are the ultimate trend and will make your lips an eye-catcher. The effect is easy to achieve and is therefore also ideal for make-up beginners. Learn ...