Zwei Sonnenschutzflaschen von Bondi Sands SPF 50+ auf einem gelb-weiß gestreiften Kissen.

Sunscreen

Sunscreen protects your skin from UV rays, prevents premature aging, and provides hydration. Choose the right SPF for safe and nourished protection.

Show more
Filter
Geek & Gorgeous Zero Feel SPF 50

12,90 €

with the code

-0%

75ml - 172,00 €/L

Latest lowest price: 12,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Last Chance
+ Gift SALE - 5%
SPF 50+ Everyday Body Lotion
Light texture with high sun protection.
SPF 50+ Everyday Body Lotion SPF 50+ Everyday Body Lotion
SPF 50+ Everyday Body Lotion 5.0
( 100 )

12,90 € 12,26 €

with the code

-5%

150ml - 81,73 €/L

Latest lowest price: 9,02 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

30,90 € 17,00 €

with the code

-45%

50ml - 340,00 €/L

Latest lowest price: 17,00 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

25,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 24,54 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

New
+ Gift SALE - 100%
safe today SPF 50+ Glowy Sunfluid 20 ml
Light fluid with high sun protection factor.
safe today SPF 50+ Glowy Sunfluid 20 ml 5.0
( 100 )

5,95 €

with the code

-100%

20ml - 297,50 €/L

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Birch Juice Moisturizing Sunscreen
Hydrating sunscreen with smart aging effect.
Birch Juice Moisturizing Sunscreen 5.0
( 100 )

15,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 15,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

33,90 €

with the code

-0%

30ml - 1.130,00 €/L

Latest lowest price: 24,98 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

18,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 16,05 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Relief Sun Aqua Fresh Rice + B5 SPF 50+
Innovative sun protection with moisturizing effect.
Relief Sun Aqua Fresh Rice + B5 SPF 50+ Relief Sun Aqua Fresh Rice + B5 SPF 50+
Relief Sun Aqua Fresh Rice + B5 SPF 50+ 5.0
( 100 )

21,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 21,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Last Chance
+ Gift SALE - 15%
Fave Fluid SPF50+ Lightweight Fragrance-Free Skinscreen
An ultra-light facial fluid with SPF 50+.
Fave Fluid SPF50+ Lightweight Fragrance-Free Skinscreen
Fave Fluid SPF50+ Lightweight Fragrance-Free Skinscreen 5.0
( 100 )

46,90 € 39,87 €

with the code

-15%

75ml - 531,60 €/L

Latest lowest price: 39,86 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

23,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 23,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Skintegra Solar II SPF50

25,90 €

with the code

-100%

50ml - 518,00 €/L

Latest lowest price: 25,52 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

19,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 19,89 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Last Chance
SALE - 40%
PURISH Summer Bag 2025 - SPF Routine
Your ultimate SPF routine for summer.
PURISH Summer Bag 2025 - SPF Routine PURISH Summer Bag 2025 - SPF Routine
PURISH Summer Bag 2025 - SPF Routine 5.0
( 100 )

98,50 € 59,10 €

with the code

-40%

150ml - 394,00 €/L

Latest lowest price: 59,10 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

29,90 €

with the code

-0%

100ml - 299,00 €/L

Latest lowest price: 22,03 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Last Chance
SALE - 40%
PURISH Summer Bag 2025 - Basic Routine
Your must-haves for summer.
PURISH Summer Bag 2025 - Basic Routine PURISH Summer Bag 2025 - Basic Routine
PURISH Summer Bag 2025 - Basic Routine 5.0
( 100 )

131,40 € 78,84 €

with the code

-40%

Latest lowest price: 52,56 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Choose option
Last Chance
+ Gift SALE - 0%
SPF 50+ Everyday Face Lotion
Light SPF formula for the face.
SPF 50+ Everyday Face Lotion SPF 50+ Everyday Face Lotion
SPF 50+ Everyday Face Lotion 5.0
( 100 )

12,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 9,02 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

30,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 22,77 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

25,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 25,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

15,95 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 15,95 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

+ Gift SALE - 0%
Nordic Hydra [LÄHDE] Fresh Hydration Moisturizer SPF50
A must-have in every skincare routine.
Nordic Hydra [LÄHDE] Fresh Hydration Moisturizer SPF50 5.0
( 100 )

26,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 26,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

+ Gift SALE - 0%
50+ SPF UVA/UVB Dry-Touch Protection Mattifier & Oil Control Moisturizer Sunscreen
A mattifying sunscreen for oily skin.
50+ SPF UVA/UVB Dry-Touch Protection Mattifier & Oil Control Moisturizer Sunscreen 50+ SPF UVA/UVB Dry-Touch Protection Mattifier & Oil Control Moisturizer Sunscreen
50+ SPF UVA/UVB Dry-Touch Protection Mattifier & Oil Control Moisturizer Sunscreen 5.0
( 100 )

23,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 19,79 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

24,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 20,97 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Buy sunscreen: Perfectly Protected Through Summer

With the right sunscreen, you can protect your skin from the effects of UV radiation. This can cause severe skin damage, from sunburn to skin cancer. Furthermore, frequent sun exposure accelerates skin aging and thus the development of dark spots and other skin problems.

Discover the best sunscreens from popular brands at PURISH now! Whether for everyday use, a beach vacation, or outdoor sports activities – you're sure to find the right product for your skin and your lifestyle in our sun protection collection.

Overview of Different Sunscreens

  • Sun oil: An oily formula that's perfect for tanning while leaving a pleasant glow. Often with only a low SPF.
  • Sunscreen for the body: A moisturizing texture that's slightly richer, making it perfect for the body. Various SPFs – from 15 to 100.
  • Sunscreen for the face: Sunscreen for the face not only offers high UV protection but also has nourishing properties. There are also special mattifying formulas to combat the typical shiny look of sunscreen. Various SPFs from 20 to 100 are available.
  • Sun mousse: A lightweight mousse that's perfect for the body and spreads easily. Also available in various sun protection factors (SPF).
  • Sun spray: Sunscreen in a spray bottle, usually for the body, makes application easier and is particularly practical. Such sprays are available with different sun protection factors.

Almost as important as sun protection is the right aftercare. Discover even more nourishing After Sun Products!

Which Sun Protection Factor Is the Right One?

The sun protection factor (SPF) is the factor by which the time you can spend in the sun is extended. For example, with SPF 30, it would be 30 times longer.

How long you can stay in the sun without sunscreen without getting sunburned, i.e. how long your own skin protection lasts, depends entirely on your skin type.

Here you can determine which type you are based on the different characteristics and then choose the perfect sun protection factor for you.

Celtic type
Very fair, often with freckles; reddish-blonde hair
The self-protection time is approximately 10 minutes
Sun protection factor 50+ is recommended

Nordic type
Fair, often with freckles; blonde to brown hair
The self-protection time is approximately 20 minutes
Sun protection factor 30 to 50+ is recommended

Mixed type
Light to light brown skin, freckles are rare; dark blonde to brown hair
Self-protection time is approximately 30 minutes
Sun protection factor 30 to 50+ is recommended

Mediterranean type
Light brown, olive skin, no freckles; dark brown hair
Self-protection time is approximately 50 minutes
Sun protection factor 30 is recommended

Dark type
Dark brown skin; dark brown to black hair
Self-protection time is approximately 60 minutes
Sun protection factor 20 is recommended

Black guy
Dark brown to black skin; black hair
Self-protection time is approximately 60 to 90 minutes
Sun protection factor 10 to 15 is recommended

Tips about Sunscreen

  • Sunscreen should be an integral part of your skincare routine, even in winter!
  • Often forgotten: Make sure you also apply sunscreen to your ears, the backs of your feet and the edges of your clothing.
  • Avoid the blazing sun – you can get a tan even in the shade.
  • Don't underestimate a cloudy sky! The UV index can still be very high, so UV radiation can still damage your skin. Be sure to wear sunscreen even on cloudy days.

Learn more about the UV Index in our blog post “Which UV index is best for tanning?”.

Do You Get a Tan Despite Sunscreen?

Yes, because sunscreen protects against UVA and UVB rays, but it can't prevent your skin's production of melanin. Melanin is the substance in your skin responsible for tanning.

What Does "Reef-Safe" Mean?

Reef-safe sunscreens do not contain substances like oxybenzone or octinoxate, which can harm coral reefs. Many brands at PURISH are already formulated in an environmentally friendly way.

How Long Does Sunscreen Last?

Unopened, sunscreen has a shelf life of two to three years. Once opened, you should use it for a maximum of six to twelve months.

You can determine the exact expiration date by looking at the small jar symbol. The number printed there represents the number of months you can use the sunscreen (or any other beauty product).

You can find more information about the shelf life of sun care products in our blog post “How long does sunscreen last? 10 tips for proper storage and application” read.

At PURISH you can discover a variety of sunscreens, including from these trendy brands:

Mehr anzeigen