Hände gießen Lotion aus einer weißen Flasche vor einem schlichten Hintergrund.

AHA

Discover the power of AHAs: our products with alpha hydroxy acids gently exfoliate, promote skin renewal and ensure a radiant, smooth complexion.
Show more
Filter
Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Smooth Out
A facial scrub with glycolic and lactic acid.
Smooth Out Smooth Out
Smooth Out 5.0
( 100 )
Geek & Gorgeous Smooth Out

10,90 €

with the code

-0%

30ml - 363,33 €/L

Latest lowest price: 8,16 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

+ Gift SALE - 0%
pure tøday AHA/PHA Peeling Cleanser
A new generation of facial cleansing.
pure tøday AHA/PHA Peeling Cleanser pure tøday AHA/PHA Peeling Cleanser
pure tøday AHA/PHA Peeling Cleanser 5.0
( 100 )

7,95 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 7,95 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
SALE - 0%
Zitback®
Say Goodbye to Bacne!
Zitback® Zitback®
Zitback® 5.0
( 100 )
Acnemy Zitback®

14,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 14,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

+ Gift SALE - 0%
P.I.E. Acne Red Spot Fading Treatment
Say goodbye to pimple marks!
P.I.E. Acne Red Spot Fading Treatment P.I.E. Acne Red Spot Fading Treatment
P.I.E. Acne Red Spot Fading Treatment 5.0
( 100 )

15,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 12,72 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

SALE - 0%
Zitbody
Say goodbye to body acne.
Zitbody Zitbody
Zitbody 5.0
( 100 )
Acnemy Zitbody

15,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 15,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Transparent Lab Gentle Exfoliator

19,90 €

with the code

-100%

130ml - 153,08 €/L

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Postzit®
Removing acne scars made easy!
Postzit® Postzit®
Postzit® 5.0
( 100 )
Acnemy Postzit®

15,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 15,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Transparent Lab Strong Exfoliator

19,90 €

with the code

-100%

150ml - 132,67 €/L

(Prices incl. VAT, plus shipping)

+ Gift SALE - 0%
clear today chemical peeling serum
A particularly gentle chemical peel.
clear today chemical peeling serum clear today chemical peeling serum
clear today chemical peeling serum 5.0
( 100 )

12,95 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 12,95 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Transparent Lab AHA Smoothing Body Lotion

26,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 21,52 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Skintegra Clarion

24,90 €

with the code

-100%

Latest lowest price: 24,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

7,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 7,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Acnemy Body Acne Duo

30,80 € 29,26 €

with the code

-5%

200ml - 146,30 €/L

Latest lowest price: 29,26 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

24,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 24,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

22,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 22,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Acnemy Zitbye Kit

42,70 € 40,57 €

with the code

-5%

150ml - 270,47 €/L

Latest lowest price: 40,57 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Acnemy Zitpeel®

16,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 16,89 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

16,90 €

with the code

-100%

100ml - 169,00 €/L

Latest lowest price: 14,36 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

31,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 31,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
SALE - 0%
Purifying Cleanse Exfoliating Serum
Gentle peeling treatment for the scalp.
Purifying Cleanse Exfoliating Serum Purifying Cleanse Exfoliating Serum
Purifying Cleanse Exfoliating Serum 5.0
( 100 )

29,90 €

with the code

-0%

150ml - 199,33 €/L

Latest lowest price: 29,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

17,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 15,21 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 0%
ClariCleanse AHA & BHA Exfoliating Cleanser
Peeling cleanser that fights impurities.
ClariCleanse AHA & BHA Exfoliating Cleanser ClariCleanse AHA & BHA Exfoliating Cleanser
ClariCleanse AHA & BHA Exfoliating Cleanser 5.0
( 100 )

15,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 13,51 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 5%
Daily Routine Set
The essentials for a balanced skincare routine.
Daily Routine Set Daily Routine Set
Daily Routine Set 5.0
( 100 )
Mario Badescu Daily Routine Set

97,60 € 92,72 €

with the code

-5%

177ml - 523,84 €/L

Latest lowest price: 92,72 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

AHA Exfoliant: The best products for glowy skin

AHAs are among the more well-known ingredients that are said to exfoliate your skin and improve its appearance. Here you'll find a great selection of AHA acid peels along with useful information and tips.

What is an AHA exfoliant?

The abbreviation AHA stands for alpha hydroxy acids. These are water-soluble acids that can be derived from natural substances. The most well-known AHAs in skin care are:

  • Glycolic acid: It is extracted from sugar cane and has the smallest molecular size, which allows it to penetrate the skin particularly well.
  • Lactic acid: Found in fermented milk, it's slightly milder than glycolic acid. It also has a moisturizing effect.
  • Fruit acids (e.g. malic acid, tartaric acid, citric acid): These AHAs are found in various fruits and often have a slightly gentler effect.

Product types with AHA

AHAs are contained in different products and differ in their texture and application.

  • Cleanser
  • serum
  • toner
  • masks

Benefits of AHA

  • Peeling effect: AHAs (alpha hydroxy acids) help remove dead skin cells and make the skin more supple.
  • For the glow: An AHA peeling can make your complexion radiant again.
  • Against hyperpigmentation: AHAs can help lighten these.
  • At the first signs of skin aging: AHAs promote skin renewal and can thus reduce the appearance of fine lines and wrinkles. They stimulate skin cells to produce more collagen and refine the skin's appearance.
  • For blemishes and acne: AHAs can clear clogged pores.
  • Moisture boost: AHAs, especially lactic acid, provide additional moisture to the skin.

AHA acids are suitable for many skin types, but especially for:

  • dry skin
  • mature skin
  • Pigment spots
  • dull complexion

How often can you use an AHA peeling?

You shouldn't use AHA (alpha hydroxy acid) peels too often, especially at first. If you want to try a new product, start with once a week. Then gradually increase the frequency to a maximum of every other day.

Find the perfect AHA peeling for you here! Be inspired by our selection of trendsetting brands:

Nø Cosmetics | Acnemy | Transparent Lab | Minimalist | Paula's Choice | The Purest Solutions | Farm Loves Face | Skintegra | Cosrx | Q + A Skin | INAO by essence | Hanskin | ondo Beauty 36.5 | Mario Badescu | Geek & Gorgeous | facetheory | Banila Co. | Evy Technology

Mehr anzeigen