Frau in weißem Top trägt Selbstbräuner-Spray auf ihr Dekolleté auf, die Haut wirkt bereits sonnengeküsst und glänzend.

Self Tanner

Discover our self-tanners for an even, sun-kissed glow without UV exposure. Experience a natural radiance and luminous skin.

Show more
Filter

33,90 €

with the code

-0%

225ml - 150,67 €/L

Latest lowest price: 33,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
SALE - 5%
1 HR Express 120 g
Light mousse for an intense tan.
1 HR Express 120 g 1 HR Express 120 g
1 HR Express 120 g 5.0
( 100 )
Bali Body 1 HR Express 120 g

21,90 € 20,80 €

with the code

-5%

120g - 173,33 €/kg

Latest lowest price: 21,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
SALE - 0%
1 Hour Express Tan
Perfect tan in just one hour!
1 Hour Express Tan 1 Hour Express Tan
1 Hour Express Tan 5.0
( 100 )
Bali Body 1 Hour Express Tan

32,90 €

with the code

-0%

225ml - 146,22 €/L

Latest lowest price: 24,24 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
SALE - 0%
Self Tanning Mousse
Intense tan in record time.
Self Tanning Mousse Self Tanning Mousse
Self Tanning Mousse 5.0
( 100 )

30,90 €

with the code

-0%

200ml - 154,50 €/L

(Prices incl. VAT, plus shipping)

23,90 €

with the code

-0%

50ml - 478,00 €/L

Latest lowest price: 23,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Last Chance
SALE - 100%
Instant Tan Cream 50 ml
Ensures a perfect tan in seconds.
Instant Tan Cream 50 ml Instant Tan Cream 50 ml
Instant Tan Cream 50 ml 5.0
( 100 )

12,95 €

with the code

-100%

50ml - 259,00 €/L

(Prices incl. VAT, plus shipping)

31,90 €

with the code

-0%

225ml - 141,78 €/L

Latest lowest price: 27,11 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

SALE - 0%
Gradual Tanning Butter
Gives a great tan gradually.
Gradual Tanning Butter Gradual Tanning Butter
Gradual Tanning Butter 5.0
( 100 )

33,90 €

with the code

-0%

220g - 154,09 €/kg

Latest lowest price: 28,81 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
SALE - 25%
Self Tanning Mousse 100 ml
Hydrating tanning mousse for natural results.
Self Tanning Mousse 100 ml Self Tanning Mousse 100 ml
Self Tanning Mousse 100 ml 5.0
( 100 )

20,90 € 15,68 €

with the code

-25%

100ml - 156,80 €/L

Latest lowest price: 10,45 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bali Body Self-Tanning Milk

32,90 €

with the code

-0%

200ml - 164,50 €/L

Latest lowest price: 27,96 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Transparent Lab Melanoil DHA

29,90 €

with the code

-100%

200ml - 149,50 €/L

(Prices incl. VAT, plus shipping)

22,90 €

with the code

-0%

50ml - 458,00 €/L

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bondi Sands Self Tanning Foam

22,90 € 21,76 €

with the code

-5%

200ml - 108,80 €/L

Latest lowest price: 16,03 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

28,90 €

with the code

-100%

200ml - 144,50 €/L

(Prices incl. VAT, plus shipping)

42,85 € 33,90 €

with the code

-21%

(Prices incl. VAT, plus shipping)

14,95 €

with the code

-100%

50ml - 299,00 €/L

(Prices incl. VAT, plus shipping)

24,90 € 17,43 €

with the code

-30%

225ml - 77,47 €/L

Latest lowest price: 24,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

25,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 18,13 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

25,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 22,01 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

32,90 €

with the code

-0%

180ml - 182,78 €/L

Latest lowest price: 24,24 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bali Body Self Tan Body Mist

32,90 €

with the code

-0%

200ml - 164,50 €/L

Latest lowest price: 24,24 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

The Fox Tan Rapid Warming Balm

29,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 15,04 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

29,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 29,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Buy self-tan online: Radiant summer tan at the touch of a button

Summer is approaching, clothes are getting shorter, and the desire for sun-kissed skin is growing. But not everyone has the time or desire to lay in the sun for hours – and let's be honest, UV rays aren't all that healthy either. The solution? Self-tan!

The sheer number of options can be overwhelming. Consider the following points to find the right self-tanner for you:

  • Your skin tone: Light skin types should opt for lighter or "light" formulations, while darker skin types can also try more intense tans. Many products provide recommendations for specific skin tones.
  • Your experience with self-tan: If you're a beginner, moisturizing lotions or gradual self-tans are often easier to use and more forgiving of small mistakes.

Self-tans: Overview of different textures

  • Lotions: They are moisturizing and spread easily, but take some time to absorb.
  • Sprays: Allows for even application, but requires some practice and caution against overspray.
  • Mousses: They are light and airy, absorb quickly and are often easy to spread.
  • Cloths: Practical for on the go or for targeted applications on the face.
  • Self-tanning serum: The ideal product for the face: It is easy to use and can be integrated into your skincare routine.
  • Gradual self-tanner: Gradual formulas can be applied like a body lotion. The textures have a very subtle tanning effect and are ideal for refreshing an existing tan.
  • Wash-off self-tanner: If you want to have a beautiful tan for a special event, the wash-off formula is the perfect choice – it's super easy to apply, offers great results, and can be easily washed off in the shower.

How to achieve the perfect tan – even without sun

With the right self-tanner and the right preparation, nothing stands in the way of a streak-free, natural tan:

  • Exfoliant: Remove dead skin cells to achieve an even result.
  • Moisturizer: Apply a moisturizing body lotion to dry areas such as knees, elbows, and ankles to prevent overtanning.
  • Use gloves: To avoid discolored palms, always wear a special tanning mitt when applying, which allows you to easily distribute the textures.
  • Apply evenly: Work in circular motions, making sure not to miss any area.
  • Let it set in: Give the self-tanner plenty of time to absorb before getting dressed. Follow the manufacturer's instructions.
  • Hands and feet last: Apply self-tanner to hands and feet using only the residue on the mitt for a more natural result.
  • Patience: A full tan usually develops within a few hours. Be patient and apply another layer after a few days if needed.

At PURISH, you'll find a wide selection of different self-tanners that will give you a beautiful, even tan—without having to lie in the sun forever!

Discover great self tanning products from our trend brands here:

Mehr anzeigen