Frau in weißem Top trägt Selbstbräuner-Spray auf ihr Dekolleté auf, die Haut wirkt bereits sonnengeküsst und glänzend.

Self Tanner

Discover our self-tanners for an even, sun-kissed glow without UV exposure. Experience a natural radiance and luminous skin.

Show more
Filter

21,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 16,42 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bondi Sands Self Tan Drops

22,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 22,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Last Chance
SALE - 30%
Gradual Tanning Lotion Tinted Skin Perfector
A gentle tanning lotion for even, soft skin.
Gradual Tanning Lotion Tinted Skin Perfector Gradual Tanning Lotion Tinted Skin Perfector
Gradual Tanning Lotion Tinted Skin Perfector 5.0
( 100 )

19,90 € 13,93 €

with the code

-30%

Latest lowest price: 13,93 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

24,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 17,43 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Last Chance
SALE - 30%
Self Tanning Face Mist One Hour Express
Ready when you are!
Self Tanning Face Mist One Hour Express Self Tanning Face Mist One Hour Express
Self Tanning Face Mist One Hour Express 5.0
( 100 )

19,90 € 13,93 €

with the code

-30%

Latest lowest price: 13,93 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bali Body instant tan

24,90 €

with the code

-0%

100ml - 249,00 €/L

Latest lowest price: 21,16 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

24,90 € 17,43 €

with the code

-30%

Latest lowest price: 17,43 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bali Body Gradual Tan

25,90 €

with the code

-0%

200ml - 129,50 €/L

Latest lowest price: 19,07 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
SALE - 0%
Clear Self Tanning Gel
Sun-kissed finish in an instant.
Clear Self Tanning Gel Clear Self Tanning Gel
Clear Self Tanning Gel 5.0
( 100 )

25,90 €

with the code

-0%

400ml - 64,75 €/L

Latest lowest price: 22,01 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
SALE - 0%
Self Tanning Foam 1 Hour Express
Ready when you are!
Self Tanning Foam 1 Hour Express Self Tanning Foam 1 Hour Express
Self Tanning Foam 1 Hour Express 5.0
( 100 )

22,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 16,03 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Buy self-tan online: Radiant summer tan at the touch of a button

Summer is approaching, clothes are getting shorter, and the desire for sun-kissed skin is growing. But not everyone has the time or desire to lay in the sun for hours – and let's be honest, UV rays aren't all that healthy either. The solution? Self-tan!

The sheer number of options can be overwhelming. Consider the following points to find the right self-tanner for you:

  • Your skin tone: Light skin types should opt for lighter or "light" formulations, while darker skin types can also try more intense tans. Many products provide recommendations for specific skin tones.
  • Your experience with self-tan: If you're a beginner, moisturizing lotions or gradual self-tans are often easier to use and more forgiving of small mistakes.

Self-tans: Overview of different textures

  • Lotions: They are moisturizing and spread easily, but take some time to absorb.
  • Sprays: Allows for even application, but requires some practice and caution against overspray.
  • Mousses: They are light and airy, absorb quickly and are often easy to spread.
  • Cloths: Practical for on the go or for targeted applications on the face.
  • Self-tanning serum: The ideal product for the face: It is easy to use and can be integrated into your skincare routine.
  • Gradual self-tanner: Gradual formulas can be applied like a body lotion. The textures have a very subtle tanning effect and are ideal for refreshing an existing tan.
  • Wash-off self-tanner: If you want to have a beautiful tan for a special event, the wash-off formula is the perfect choice – it's super easy to apply, offers great results, and can be easily washed off in the shower.

How to achieve the perfect tan – even without sun

With the right self-tanner and the right preparation, nothing stands in the way of a streak-free, natural tan:

  • Exfoliant: Remove dead skin cells to achieve an even result.
  • Moisturizer: Apply a moisturizing body lotion to dry areas such as knees, elbows, and ankles to prevent overtanning.
  • Use gloves: To avoid discolored palms, always wear a special tanning mitt when applying, which allows you to easily distribute the textures.
  • Apply evenly: Work in circular motions, making sure not to miss any area.
  • Let it set in: Give the self-tanner plenty of time to absorb before getting dressed. Follow the manufacturer's instructions.
  • Hands and feet last: Apply self-tanner to hands and feet using only the residue on the mitt for a more natural result.
  • Patience: A full tan usually develops within a few hours. Be patient and apply another layer after a few days if needed.

At PURISH, you'll find a wide selection of different self-tanners that will give you a beautiful, even tan—without having to lie in the sun forever!

Discover great self tanning products from our trend brands here:

Mehr anzeigen