Eine Person trägt mit den Fingern einen Klecks weiße Creme auf ihre Wange auf.

Face Cream

Find the perfect face cream for your skin type, whether moisturizing, anti-aging or soothing - for nourished, radiant skin.
Show more
Filter
Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Niacinamide Glow Cream
A brightening-booster for an unbelievable glow!
Niacinamide Glow Cream Niacinamide Glow Cream
Niacinamide Glow Cream 5.0
( 100 )
Transparent Lab Niacinamide Glow Cream

15,90 €

with the code

-0%

50ml - 318,00 €/L

Latest lowest price: 13,51 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

20,90 €

with the code

-100%

50ml - 418,00 €/L

Latest lowest price: 17,76 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 100%
Proteo-Repair Cream
A rich anti-aging cream for smoother, firmer skin.
Proteo-Repair Cream Proteo-Repair Cream
Proteo-Repair Cream 5.0
( 100 )
Transparent Lab Proteo-Repair Cream

16,90 €

with the code

-100%

60ml - 281,67 €/L

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
strong tøday Calming Moisturizer
Helps your skin gain strength.
strong tøday Calming Moisturizer strong tøday Calming Moisturizer
strong tøday Calming Moisturizer 5.0
( 100 )

15,95 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 15,95 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Hydration Station
A day cream for daily protection of the skin barrier.
Hydration Station Hydration Station
Hydration Station 5.0
( 100 )
Geek & Gorgeous Hydration Station

12,90 €

with the code

-0%

50ml - 258,00 €/L

Latest lowest price: 10,96 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Barrier Restoring Hydrating Cream
No skin stays dry.
Barrier Restoring Hydrating Cream Barrier Restoring Hydrating Cream
Barrier Restoring Hydrating Cream 5.0
( 100 )

17,90 €

with the code

-0%

50ml - 358,00 €/L

Latest lowest price: 15,21 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Happier Barrier
Your lightweight day cream for a strong skin barrier.
Happier Barrier Happier Barrier
Happier Barrier 5.0
( 100 )
Geek & Gorgeous Happier Barrier

10,90 €

with the code

-0%

50ml - 218,00 €/L

Latest lowest price: 10,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Zitcalm Moisturizer
Provides plenty of moisture and soothes damaged skin.
Zitcalm Moisturizer Zitcalm Moisturizer
Zitcalm Moisturizer 5.0
( 100 )

14,90 €

with the code

-0%

50ml - 298,00 €/L

Latest lowest price: 14,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

18,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 16,05 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
celebrate tøday All-In Barrier Cream
A rich face cream for special care even on colder days.
celebrate tøday All-In Barrier Cream celebrate tøday All-In Barrier Cream
celebrate tøday All-In Barrier Cream 5.0
( 100 )

16,95 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 16,95 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Transparent Lab Retinal Age Reverse Cream

18,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 16,05 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Zi-K® Cica Repairing Balm
Soothing formula with barrier-strengthening effect.
Zi-K® Cica Repairing Balm Zi-K® Cica Repairing Balm
Zi-K® Cica Repairing Balm 5.0
( 100 )
Transparent Lab Zi-K® Cica Repairing Balm

14,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 12,66 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Transparent Lab Zi-K® Cica Repairing Gel

14,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 12,66 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Bakuchiol Firming Cream
A firming face cream.
Bakuchiol Firming Cream Bakuchiol Firming Cream
Bakuchiol Firming Cream 5.0
( 100 )
Transparent Lab Bakuchiol Firming Cream

16,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 13,52 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

31,90 €

with the code

-100%

55g - 580,00 €/kg

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Skintegra Cica-Cera

24,90 €

with the code

-100%

50ml - 498,00 €/L

Latest lowest price: 19,92 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

9,95 €

with the code

-100%

125ml - 79,60 €/L

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Collagen Jelly Cream
Gives a more even and glowy complexion.
Collagen Jelly Cream Collagen Jelly Cream
Collagen Jelly Cream 5.0
( 100 )

34,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 34,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Skintegra Úna

29,90 €

with the code

-100%

50ml - 598,00 €/L

Latest lowest price: 19,92 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

15,90 €

with the code

-0%

50ml - 318,00 €/L

Latest lowest price: 15,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

19,95 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 19,95 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

New
+ Gift SALE - 100%
1025 Dokdo Cream
Hydrating moisturizer for a smooth finish.
1025 Dokdo Cream 1025 Dokdo Cream
1025 Dokdo Cream 5.0
( 100 )
ROUND LAB 1025 Dokdo Cream

28,90 €

with the code

-100%

80ml - 361,25 €/L

Latest lowest price: 24,56 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

New
+ Gift SALE - 100%
1025 Dokdo Sleeping Mask
Innovative face mask for the night.
1025 Dokdo Sleeping Mask 1025 Dokdo Sleeping Mask
1025 Dokdo Sleeping Mask 5.0
( 100 )

18,90 €

with the code

-100%

100ml - 189,00 €/L

Latest lowest price: 18,89 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

The right face cream is an essential step in any skincare routine. It moisturizes the skin, protects the skin barrier, and specifically addresses the individual needs of your face. Whether you have dry, sensitive, blemished, or mature skin, a suitable face cream helps to balance and permanently improve your complexion.

Depending on their formulation, face creams can provide intense hydration, soothe the skin, reduce the first signs of aging, or protect it from external environmental influences. Light textures are ideal for oily or combination skin, while richer creams intensively nourish dry skin and reduce feelings of tightness. Active ingredients such as hyaluronic acid, ceramides, niacinamide, or plant extracts ensure a supple skin feel and a fresh, healthy complexion.

A well-matched face cream completes your skincare routine and leaves your skin looking nourished, smooth and radiant – day after day.

Discover a wide selection of face creams at Purish now and find the perfect care for your face – tailored to your skin type and individual skin needs.

Mehr anzeigen