Lächelnde Frau mit strahlender Haut hält ein Spray-Produkt von Geek & Gorgeous vor rosa Hintergrund.

Panthenol

Discover panthenol products from leading skincare brands. With soothing, regenerating properties for healthy, nourished skin.
Show more
Filter
Bestseller
+ Gift SALE - 100%
Barrier Prep & Comfort Mist
A skin-balancing facial mist that hydrates.
Barrier Prep & Comfort Mist Barrier Prep & Comfort Mist
Barrier Prep & Comfort Mist 5.0
( 100 )

12,90 €

with the code

-100%

100ml - 129,00 €/L

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Geek & Gorgeous A-Game 5

13,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 13,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Transparent Lab C4 Hydrating Milky Toner

21,90 €

with the code

-100%

135ml - 162,22 €/L

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
strong tøday Calming Moisturizer
Helps your skin gain strength.
strong tøday Calming Moisturizer strong tøday Calming Moisturizer
strong tøday Calming Moisturizer 5.0
( 100 )

15,95 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 15,95 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Liquid Hydration
A hydrating face toner.
Liquid Hydration Liquid Hydration
Liquid Hydration 5.0
( 100 )
Geek & Gorgeous Liquid Hydration

8,90 €

with the code

-0%

110ml - 80,91 €/L

Latest lowest price: 7,56 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Jelly Joker
A skin-friendly facial cleanser.
Jelly Joker Jelly Joker
Jelly Joker 5.0
( 100 )
Geek & Gorgeous Jelly Joker

9,90 €

with the code

-0%

150ml - 66,00 €/L

Latest lowest price: 8,41 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
HA 5 Rich
A moisturizing serum with 5 forms of hyaluronic acid.
HA 5 Rich HA 5 Rich
HA 5 Rich 5.0
( 100 )
Geek & Gorgeous HA 5 Rich

9,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 9,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

18,90 €

with the code

-100%

100ml - 189,00 €/L

Latest lowest price: 16,05 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Liquid Hydration Mini
A hydrating face toner.
Liquid Hydration Mini Liquid Hydration Mini
Liquid Hydration Mini 5.0
( 100 )
Geek & Gorgeous Liquid Hydration Mini

8,90 €

with the code

-0%

50ml - 178,00 €/L

Latest lowest price: 8,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 100%
Lightweight Hydrate UV Defense Lotion SPF50
An ultra-lightweight sunscreen for everyday use.
Lightweight Hydrate UV Defense Lotion SPF50 Lightweight Hydrate UV Defense Lotion SPF50
Lightweight Hydrate UV Defense Lotion SPF50 5.0
( 100 )

17,90 €

with the code

-100%

50ml - 358,00 €/L

Latest lowest price: 15,21 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
happy tøday 120h Liquid Hydrator
The perfect base for any skincare routine.
happy tøday 120h Liquid Hydrator happy tøday 120h Liquid Hydrator
happy tøday 120h Liquid Hydrator 5.0
( 100 )

9,95 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 9,94 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

5,95 €

with the code

-100%

50ml - 119,00 €/L

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Zi-K® Cica Repairing Balm
Soothing formula with barrier-strengthening effect.
Zi-K® Cica Repairing Balm Zi-K® Cica Repairing Balm
Zi-K® Cica Repairing Balm 5.0
( 100 )
Transparent Lab Zi-K® Cica Repairing Balm

14,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 12,66 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
HA 5 Light
A moisturizing serum with 5 forms of hyaluronic acid.
HA 5 Light HA 5 Light
HA 5 Light 5.0
( 100 )
Geek & Gorgeous HA 5 Light

9,90 €

with the code

-0%

30ml - 330,00 €/L

Latest lowest price: 8,41 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Transparent Lab Zi-K® Cica Repairing Gel

14,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 12,66 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 100%
Hydro Cera Nol Real Deep Mask
Intensive, moisturizing mask for a glowy complexion.
Hydro Cera Nol Real Deep Mask 5.0
( 100 )

5,90 €

with the code

-100%

34g - 173,53 €/kg

Latest lowest price: 5,01 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

16,90 €

with the code

-100%

15ml - 1.126,67 €/L

Latest lowest price: 14,36 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

+ Gift SALE - 0%
pure tøday AHA/PHA Peeling Cleanser
A new generation of facial cleansing.
pure tøday AHA/PHA Peeling Cleanser pure tøday AHA/PHA Peeling Cleanser
pure tøday AHA/PHA Peeling Cleanser 5.0
( 100 )

7,95 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 7,95 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Skintegra Hydra B

22,90 €

with the code

-100%

30ml - 763,33 €/L

Latest lowest price: 15,12 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Skintegra Cica-Cera

24,90 €

with the code

-100%

50ml - 498,00 €/L

Latest lowest price: 19,92 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

11,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 11,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Relief Sun Aqua Fresh Rice + B5 SPF 50+
Innovative sun protection with moisturizing effect.
Relief Sun Aqua Fresh Rice + B5 SPF 50+ Relief Sun Aqua Fresh Rice + B5 SPF 50+
Relief Sun Aqua Fresh Rice + B5 SPF 50+ 5.0
( 100 )

21,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 21,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Skintegra Úna

29,90 €

with the code

-100%

50ml - 598,00 €/L

Latest lowest price: 19,92 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Panthenol in cosmetics: Everything you need to know

Panthenol is a tried-and-tested ingredient in skincare and is particularly valued for its soothing and nourishing properties. Also known as provitamin B5, panthenol is found in many skincare products such as creams, serums, toners, masks, and even hair care products. Learn everything you need to know about panthenol, its properties, and uses here.

What is panthenol?

Panthenol is a precursor to vitamin B5 and is converted into pantothenic acid after application to the skin. It is a natural component of the skin's moisture retention system and is used in cosmetics to nourish and soothe the skin, leaving it feeling pleasant. Due to its good tolerability, panthenol is particularly popular in skincare products for sensitive skin.

Effects of panthenol

  • Supports skin hydration
  • Contributes to a soothed skin feeling
  • Leaves skin soft and supple
  • Supports the skin's protective barrier
  • Can relieve feelings of tension
  • Especially popular with sensitive and irritated skin
  • Light, pleasant texture
  • Very well tolerated
  • Suitable for many skin types
  • Also popular in hair care for the care of hair and scalp

Panthenol is often combined with ingredients such as hyaluronic acid, glycerin or ceramides to complement its nourishing properties and provide optimal support for the skin.

When should you use panthenol?

Panthenol is suitable for all skin types, especially sensitive, dry, or stressed skin. It can be easily integrated into any skincare routine, both morning and evening, and is ideal for periods when the skin needs extra care and soothing.

Application of panthenol

Products containing panthenol are applied after cleansing and toning. Serums or light fluids with panthenol are ideal as a preparatory step in your skincare routine, while creams or masks complete the treatment and keep the skin supple.

What are the side effects of panthenol?

Panthenol is considered very well tolerated and is also suitable for sensitive skin. Side effects are rare and usually only occur in cases of individual intolerance.

Discover panthenol at PURISH

Whether serum, cream, toner or mask – discover a wide selection of skincare products with panthenol at PURISH and find the right care for a soothed, cared for and balanced skin feeling.

Mehr anzeigen