Nahaufnahme einer Packung mit 24 Pflastern gegen Pickel neben einem Blatt mit runden Pickelpflastern.

Treatment

Discover effective treatment products for pimples and blemishes! From pimple patches to spot treatments – for targeted and fast skincare against acne and skin concerns.

Show more
Filter
Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Zitless®
Effective patches against blind pimples under the skin!
Zitless® Zitless®
Zitless® 5.0
( 100 )
Acnemy Zitless®

10,90 €

with the code

-0%

2,18 € each

Latest lowest price: 10,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Acnemy Adapazit®

16,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 16,89 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Dryzit®
The cure for inflamed pimples!
Dryzit® Dryzit®
Dryzit® 5.0
( 100 )
Acnemy Dryzit®

15,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 15,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

+ Gift SALE - 0%
P.I.E. Acne Red Spot Fading Treatment
Say goodbye to pimple marks!
P.I.E. Acne Red Spot Fading Treatment P.I.E. Acne Red Spot Fading Treatment
P.I.E. Acne Red Spot Fading Treatment 5.0
( 100 )

15,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 12,72 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

+ Gift SALE - 0%
erase tønight SØS Spot Treatment
Dries out impurities overnight.
erase tønight SØS Spot Treatment erase tønight SØS Spot Treatment
erase tønight SØS Spot Treatment 5.0
( 100 )

9,95 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 9,94 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Acnemy Zitproof Spot

10,90 €

with the code

-0%

0,30 € each

Latest lowest price: 10,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

15,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 12,72 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

29,90 €

with the code

-100%

102g - 293,14 €/kg

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Mario Badescu Buffering Lotion

24,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 24,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Acnemy Zitfree Kit

35,70 € 33,92 €

with the code

-5%

150ml - 226,13 €/L

Latest lowest price: 33,92 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

14,90 €

with the code

-0%

1,49 € each

Latest lowest price: 14,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Acnemy Zitproof Nose

17,90 €

with the code

-0%

1,79 € each

Latest lowest price: 15,21 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Acnemy Zitminis®

24,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 24,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 5%
Acne Control
The power trio against pimples.
Acne Control Acne Control
Acne Control 5.0
( 100 )
Mario Badescu Acne Control

67,70 € 64,32 €

with the code

-5%

29ml - 2.217,93 €/L

Latest lowest price: 64,31 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 5%
Pimple Emergency Kit
The perfect emergency kit for pimples and blemishes.
Pimple Emergency Kit Pimple Emergency Kit
Pimple Emergency Kit 5.0
( 100 )

38,70 € 36,77 €

with the code

-5%

150ml - 245,13 €/L

Latest lowest price: 36,77 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

24,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 24,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 0%
Drying Cream
Drying cream to specifically combat impurities.
Drying Cream
Drying Cream 5.0
( 100 )
Mario Badescu Drying Cream

21,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 21,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 0%
Drying Patch
Specifically combats pimples and blemishes.
Drying Patch Drying Patch
Drying Patch 5.0
( 100 )
Mario Badescu Drying Patch

23,90 €

with the code

-0%

0,40 € each

Latest lowest price: 23,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 0%
Drying Lotion
Your anti-pimple treatment.
Drying Lotion Drying Lotion
Drying Lotion 5.0
( 100 )
Mario Badescu Drying Lotion

23,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 23,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 5%
Acne Clearing Trio
The perfect trio against acne.
Acne Clearing Trio Acne Clearing Trio
Acne Clearing Trio 5.0
( 100 )
Transparent Lab Acne Clearing Trio

46,70 € 44,37 €

with the code

-5%

30ml - 1.479,00 €/L

Latest lowest price: 37,36 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 0%
Adult Acne Treatment
This is how pimples disappear overnight!
Adult Acne Treatment Adult Acne Treatment
Adult Acne Treatment 5.0
( 100 )
Transparent Lab Adult Acne Treatment

15,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 12,72 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Effective treatment products for pimples and blemishes – targeted help for clearer skin. When individual blemishes, inflamed pimples, or acne-related skin problems occur, targeted treatments are the ideal addition to your daily skincare routine. They work specifically where the skin needs support and help to visibly soothe and balance the complexion.

In this category, you'll find a wide selection of spot treatments, clarifying skincare products specifically formulated for blemished, oily, or acne-prone skin. Ingredients such as salicylic acid, niacinamide, zinc, tea tree extract, and centella asiatica are frequently used to regulate excess sebum, reduce redness, and soothe the skin.

Spot treatments are especially popular because they protect blemishes, lock in moisture, and can discreetly improve the complexion overnight or during the day. These treatments are ideal for targeted application and can be easily integrated into any skincare routine.

Whether occasional blemishes or regular skin problems – targeted treatment products support conscious, needs-based care and help to make the complexion appear more balanced in the long term.

Discover effective treatments for pimples and blemishes at PURISH and find the right support for your individual skincare needs.

Mehr anzeigen