Nahaufnahme einer Person, die mit ihrem Zeigefinger ein Serum auf ihrer Wange verteilt.

Hyaluronic Acid

Discover all skin care products with hyaluronic acid.
Moisturizing. Tightens the skin. Helps against wrinkles and fine lines.

Show more
Filter
+ Gift SALE - 0%
Advanced Snail 92 All In One Cream
Facial care from Korea.
Advanced Snail 92 All In One Cream Advanced Snail 92 All In One Cream
Advanced Snail 92 All In One Cream 5.0
( 100 )

30,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 30,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

+ Gift SALE - 0%
Hyaluronic Acid Hydrating Cleanser
A true moisture boost!
Hyaluronic Acid Hydrating Cleanser Hyaluronic Acid Hydrating Cleanser
Hyaluronic Acid Hydrating Cleanser 5.0
( 100 )

7,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 7,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

8,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 8,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 0%
rain tøday 120h Hypermoisture Moisturizing Cream
Ensures a long-lasting hydrated skin.
rain tøday 120h Hypermoisture Moisturizing Cream rain tøday 120h Hypermoisture Moisturizing Cream
rain tøday 120h Hypermoisture Moisturizing Cream 5.0
( 100 )

14,95 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 14,95 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 0%
Hyaluronic Acid Facial Serum 30ml
The serum with moisture explosion.
Hyaluronic Acid Facial Serum 30ml Hyaluronic Acid Facial Serum 30ml
Hyaluronic Acid Facial Serum 30ml 5.0
( 100 )

7,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 7,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

29,90 €

with the code

-100%

0,30 € each

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 0%
Supergel Oil-Free Moisturizer
Light, oil-free moisturizer with a soothing effect.
Supergel Oil-Free Moisturizer Supergel Oil-Free Moisturizer
Supergel Oil-Free Moisturizer 5.0
( 100 )

18,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 16,05 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

28,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 24,56 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 5%
Daily Routine Set
The essentials for a balanced skincare routine.
Daily Routine Set Daily Routine Set
Daily Routine Set 5.0
( 100 )
Mario Badescu Daily Routine Set

97,60 € 92,72 €

with the code

-5%

177ml - 523,84 €/L

Latest lowest price: 92,72 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 5%
Hyaluronic Trio
Intensive moisturizing trio with hyaluronic acid.
Hyaluronic Trio 5.0
( 100 )
Q + A Skin Hyaluronic Trio

25,70 € 24,42 €

with the code

-5%

125ml - 195,36 €/L

Latest lowest price: 21,84 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 0%
Real Complexion Hyaluron Moisture Cream
Light moisturizer with glass skin effect.
Real Complexion Hyaluron Moisture Cream Real Complexion Hyaluron Moisture Cream
Real Complexion Hyaluron Moisture Cream 5.0
( 100 )

29,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 29,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 0%
Real Complexion Hyaluron Eye Serum
Cooling eye serum as a wake-up call in the morning.
Real Complexion Hyaluron Eye Serum Real Complexion Hyaluron Eye Serum
Real Complexion Hyaluron Eye Serum 5.0
( 100 )

28,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 28,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

24,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 24,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 0%
Oil Free Moisturizer SPF 30
Light day care with balancing effect.
Oil Free Moisturizer SPF 30 Oil Free Moisturizer SPF 30
Oil Free Moisturizer SPF 30 5.0
( 100 )

34,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 34,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 0%
Hydrating Glow Toner
Moisturizing toner that provides the ultimate glow.
Hydrating Glow Toner Hydrating Glow Toner
Hydrating Glow Toner 5.0
( 100 )
Mario Badescu Hydrating Glow Toner

21,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 21,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 34%
Hyaluronic Dew Cream
Light moisturizer without greasy properties.
Hyaluronic Dew Cream 5.0
( 100 )
Mario Badescu Hyaluronic Dew Cream

31,90 € 20,94 €

with the code

-34%

42g - 498,57 €/kg

Latest lowest price: 20,94 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

16,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 16,89 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

The Purest Solutions 2% Peptide Complex Serum

20,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 20,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

17,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 17,89 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

16,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 16,89 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

21,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 21,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

18,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 18,89 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

19,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 19,89 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Hyaluronic acid in cosmetics: Everything you need to know

Hyaluronic acid is one of the most popular ingredients in modern skincare – and for good reason. It's known for its intense moisturizing effect and is found in numerous skincare products such as serums, creams, masks, and even hair care products. Learn everything you need to know about hyaluronic acid, its effects, and how to use it here.

What is hyaluronic acid?

Hyaluronic acid is a naturally occurring substance in the body and a natural component of our skin. It plays a key role in maintaining moisture balance, as it can bind large amounts of water. With increasing age, the skin's natural hyaluronic acid content decreases – which can manifest as dryness, tightness, and a less plump complexion.

In cosmetics, hyaluronic acid is used specifically to moisturize the skin and visibly improve the skin's feel.

Effects of hyaluronic acid

  • Provides intense moisture
  • Binds water in the skin
  • Supports a plump, smooth skin appearance
  • Visibly reduces dryness lines
  • Improves skin elasticity
  • Strengthens the skin barrier
  • Light, non-greasy texture
  • Very well tolerated
  • Suitable for all skin types
  • Also popular in hair care for moisturizing hair and scalp.

Depending on its molecular size, hyaluronic acid acts either on the skin's surface or in deeper layers of the skin – many products combine different forms for a holistic care effect.

When should you use hyaluronic acid?

Hyaluronic acid is suitable for all skin types – but especially for dry, dehydrated, or tight skin. It is also an ideal ingredient in skincare for combination, oily, or sensitive skin.

It can be easily integrated into any skincare routine and can be used both in the morning and in the evening.

Application of hyaluronic acid

Hyaluronic acid is best applied to slightly damp skin so that it can bind water optimally.

A hyaluronic serum is used after cleansing and toning. A cream should then be applied to lock in moisture.

What are the side effects of hyaluronic acid?

Hyaluronic acid is considered very well tolerated and is also suitable for sensitive skin. However, it is important to always combine it with a final moisturizer, as otherwise it can draw moisture from the skin – especially in very dry air.

Discover hyaluronic acid at PURISH

Whether serum, cream, mask or toner –Discover a wide selection of skincare products with hyaluronic acid at PURISH., which moisturize your skin and provide a fresh, cared-for feeling.

Mehr anzeigen