Nahaufnahme einer Person, die mit ihrem Zeigefinger ein Serum auf ihrer Wange verteilt.

Hyaluronic Acid

Discover all skin care products with hyaluronic acid.
Moisturizing. Tightens the skin. Helps against wrinkles and fine lines.

Show more
Filter
+ Gift SALE - 0%
Seaweed Night Cream
A rich cream for the night.
Seaweed Night Cream Seaweed Night Cream
Seaweed Night Cream 5.0
( 100 )
Mario Badescu Seaweed Night Cream

26,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 26,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

9,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 9,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

9,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 9,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

+ Gift SALE - 0%
Nordic-C [VALO] Glow Renew Night Cream
Provides radiant skin.
Nordic-C [VALO] Glow Renew Night Cream Nordic-C [VALO] Glow Renew Night Cream
Nordic-C [VALO] Glow Renew Night Cream 5.0
( 100 )

29,90 €

with the code

-0%

50ml - 598,00 €/L

Latest lowest price: 29,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

+ Gift SALE - 0%
Nordic Hydra [LÄHDE] Fresh Hydration Moisturizer SPF50
A must-have in every skincare routine.
Nordic Hydra [LÄHDE] Fresh Hydration Moisturizer SPF50 5.0
( 100 )

26,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 26,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

+ Gift SALE - 0%
Hydramorphosis
Lip balm with a touch of color.
Hydramorphosis Hydramorphosis
Hydramorphosis 5.0
( 100 )
Mesauda Beauty Hydramorphosis

15,90 €

with the code

-0%

3.5g - 4.542,86 €/kg

Latest lowest price: 15,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Acnemy Zitfree Kit

35,70 € 33,92 €

with the code

-5%

150ml - 226,13 €/L

Latest lowest price: 33,92 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

+ Gift SALE - 0%
50+ SPF UVA/UVB Dry-Touch Protection Mattifier & Oil Control Moisturizer Sunscreen
A mattifying sunscreen for oily skin.
50+ SPF UVA/UVB Dry-Touch Protection Mattifier & Oil Control Moisturizer Sunscreen 50+ SPF UVA/UVB Dry-Touch Protection Mattifier & Oil Control Moisturizer Sunscreen
50+ SPF UVA/UVB Dry-Touch Protection Mattifier & Oil Control Moisturizer Sunscreen 5.0
( 100 )

23,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 19,79 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

21,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 18,44 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

18,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 18,89 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 5%
The Gift Kit
A nourishing trio for all skin types and skin problems.
The Gift Kit The Gift Kit
The Gift Kit 5.0
( 100 )
Geek & Gorgeous The Gift Kit

28,70 € 27,27 €

with the code

-5%

290ml - 94,03 €/L

Latest lowest price: 27,27 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

29,90 €

with the code

-0%

50ml - 598,00 €/L

Latest lowest price: 29,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

27,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 27,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

31,90 €

with the code

-0%

30ml - 1.063,33 €/L

Latest lowest price: 31,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

39,90 €

with the code

-0%

30ml - 1.330,00 €/L

Latest lowest price: 39,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

19,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 19,89 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

32,90 €

with the code

-0%

30ml - 1.096,67 €/L

Latest lowest price: 32,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Timeless Skin Care Hydrating Eye Cream

20,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 20,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Timeless Skin Care HA ROSE SPRAY w/ Matrixyl 3000

18,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 18,89 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

18,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 18,89 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

18,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 18,89 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Timeless Skin Care Argan Oil 100% Pure

11,90 €

with the code

-0%

30ml - 396,67 €/L

Latest lowest price: 11,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

+ Gift SALE - 0%
Hyaluronic Acid Daily Moisturizer
Moisturizing power-allrounder!
Hyaluronic Acid Daily Moisturizer
Hyaluronic Acid Daily Moisturizer 5.0
( 100 )

9,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 8,86 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Hyaluronic acid in cosmetics: Everything you need to know

Hyaluronic acid is one of the most popular ingredients in modern skincare – and for good reason. It's known for its intense moisturizing effect and is found in numerous skincare products such as serums, creams, masks, and even hair care products. Learn everything you need to know about hyaluronic acid, its effects, and how to use it here.

What is hyaluronic acid?

Hyaluronic acid is a naturally occurring substance in the body and a natural component of our skin. It plays a key role in maintaining moisture balance, as it can bind large amounts of water. With increasing age, the skin's natural hyaluronic acid content decreases – which can manifest as dryness, tightness, and a less plump complexion.

In cosmetics, hyaluronic acid is used specifically to moisturize the skin and visibly improve the skin's feel.

Effects of hyaluronic acid

  • Provides intense moisture
  • Binds water in the skin
  • Supports a plump, smooth skin appearance
  • Visibly reduces dryness lines
  • Improves skin elasticity
  • Strengthens the skin barrier
  • Light, non-greasy texture
  • Very well tolerated
  • Suitable for all skin types
  • Also popular in hair care for moisturizing hair and scalp.

Depending on its molecular size, hyaluronic acid acts either on the skin's surface or in deeper layers of the skin – many products combine different forms for a holistic care effect.

When should you use hyaluronic acid?

Hyaluronic acid is suitable for all skin types – but especially for dry, dehydrated, or tight skin. It is also an ideal ingredient in skincare for combination, oily, or sensitive skin.

It can be easily integrated into any skincare routine and can be used both in the morning and in the evening.

Application of hyaluronic acid

Hyaluronic acid is best applied to slightly damp skin so that it can bind water optimally.

A hyaluronic serum is used after cleansing and toning. A cream should then be applied to lock in moisture.

What are the side effects of hyaluronic acid?

Hyaluronic acid is considered very well tolerated and is also suitable for sensitive skin. However, it is important to always combine it with a final moisturizer, as otherwise it can draw moisture from the skin – especially in very dry air.

Discover hyaluronic acid at PURISH

Whether serum, cream, mask or toner –Discover a wide selection of skincare products with hyaluronic acid at PURISH., which moisturize your skin and provide a fresh, cared-for feeling.

Mehr anzeigen