Fünf weiße Hautpflegetuben mit der Aufschrift „Transparent Lab Niacinamide Glow Cream“ auf weißem Hintergrund, von oben betrachtet.

Niacinamide

Discover all care products with niacinamide. Anti-ageing effect. Moisturizing. Refines pores. Strengthens the skin's protective barrier. Regulates sebum production.
Show more
Filter

23,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 23,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

8,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 8,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

29,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 23,92 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Skintegra Tria Light

24,90 €

with the code

-100%

30ml - 830,00 €/L

Latest lowest price: 19,12 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Skintegra Infrared

34,90 €

with the code

-100%

Latest lowest price: 19,92 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

15,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 12,72 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

New
+ Gift SALE - 100%
No.5+ Vitamin Boosting Essence Toner 200ml
Has a refreshing and nourishing effect.
No.5+ Vitamin Boosting Essence Toner 200ml No.5+ Vitamin Boosting Essence Toner 200ml
No.5+ Vitamin Boosting Essence Toner 200ml 5.0
( 100 )

24,90 €

with the code

-100%

200ml - 124,50 €/L

(Prices incl. VAT, plus shipping)

New
+ Gift SALE - 100%
No.3 Skin Softening Serum
Serum for refined skin and an even glow.
No.3 Skin Softening Serum
No.3 Skin Softening Serum 5.0
( 100 )

27,90 €

with the code

-100%

50ml - 558,00 €/L

(Prices incl. VAT, plus shipping)

48,90 €

with the code

-100%

1,63 € each

(Prices incl. VAT, plus shipping)

48,90 €

with the code

-100%

1,63 € each

(Prices incl. VAT, plus shipping)

29,90 €

with the code

-100%

102g - 293,14 €/kg

(Prices incl. VAT, plus shipping)

20,90 €

with the code

-0%

30ml - 696,67 €/L

Latest lowest price: 14,63 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

+ Gift SALE - 0%
Madagascar Centella Tone Brightening Capsule Ampoule
Gives an even skin tone.
Madagascar Centella Tone Brightening Capsule Ampoule Madagascar Centella Tone Brightening Capsule Ampoule
Madagascar Centella Tone Brightening Capsule Ampoule 5.0
( 100 )

27,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 27,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Beauty of Joseon Dynasty Cream

34,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 34,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

25,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 25,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Mario Badescu Buffering Lotion

24,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 24,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Acnemy Zitfree Kit

35,70 € 33,92 €

with the code

-5%

150ml - 226,13 €/L

Latest lowest price: 33,92 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

24,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 20,97 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Geek & Gorgeous Clear Days Kit

50,70 € 48,17 €

with the code

-5%

160ml - 301,06 €/L

Latest lowest price: 40,56 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Last Chance
+ Gift SALE - 0%
Snail Bee Ultimate Serum
A classic of Korean skincare.
Snail Bee Ultimate Serum Snail Bee Ultimate Serum
Snail Bee Ultimate Serum 5.0
( 100 )

28,90 €

with the code

-0%

35ml - 825,71 €/L

Latest lowest price: 24,56 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

8,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 8,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 30%
No.1 Pantothenic Active Soothing Cream
Balancing cream for sensitive and oily skin.
No.1 Pantothenic Active Soothing Cream No.1 Pantothenic Active Soothing Cream
No.1 Pantothenic Active Soothing Cream 5.0
( 100 )

27,90 € 19,53 €

with the code

-30%

80ml - 244,13 €/L

Latest lowest price: 19,53 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 0%
Zitcontrol®
All-in-one treatment for acne-prone skin.
Zitcontrol® Zitcontrol®
Zitcontrol® 5.0
( 100 )
Acnemy Zitcontrol®

17,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 17,89 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Niacinamide in cosmetics: Everything you need to know

Niacinamide is one of the most versatile ingredients in modern skincare. Also known as vitamin B3, it is found in numerous skincare products such as serums, creams, toners, and masks. Due to its balancing and nourishing properties, niacinamide has become indispensable in many skincare routines. Learn everything you need to know about niacinamide, its properties, and how to use it here.

What is niacinamide?

Niacinamide is a biologically active form of vitamin B3 and a proven ingredient in cosmetics. It supports important skin functions and is primarily used to harmonize the complexion and maintain the skin's protective barrier. Niacinamide is water-soluble and combines well with other ingredients, making it particularly versatile.

Effect of niacinamide

  • Supports skin hydration
  • Contributes to a balanced complexion
  • Can make the appearance of pores appear refined
  • Supports the skin's protective barrier
  • It is frequently used to care for impure and oily skin.
  • Can contribute to a more even complexion
  • Light, non-greasy texture
  • Very well tolerated
  • Suitable for many skin types
  • Popular in anti-aging skincare routines

Niacinamide is often combined with ingredients such as hyaluronic acid, ceramides or zinc to specifically address different skin needs.

When should you use niacinamide?

Niacinamide is suitable for almost every skin type. It is particularly popular for oily, blemished, or combination skin, but is also frequently used for dry or mature skin. The ingredient can easily be incorporated into your skincare routine both morning and evening.

Use of niacinamide

Products containing niacinamide are typically applied after cleansing and toning. A niacinamide serum is ideal as a light skincare step before applying face cream. Depending on the formulation, niacinamide can also be included in creams or toners and can be combined flexibly.

What are the side effects of niacinamide?

Niacinamide is generally considered to be very well tolerated. In rare cases, very high concentrations can cause redness in sensitive skin. However, cosmetic formulations are usually well-balanced and suitable for daily use.

Discover niacinamide at PURISH

Whether serum, cream, toner or mask – discover a wide selection of skincare products with niacinamide at PURISH and find the right care for a balanced, nourished and hydrated skin feeling.

Mehr anzeigen