Fünf weiße Hautpflegetuben mit der Aufschrift „Transparent Lab Niacinamide Glow Cream“ auf weißem Hintergrund, von oben betrachtet.

Niacinamide

Discover all care products with niacinamide. Anti-ageing effect. Moisturizing. Refines pores. Strengthens the skin's protective barrier. Regulates sebum production.
Show more
Filter

20,90 €

with the code

-100%

50ml - 418,00 €/L

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 5%
3-Step K-Beauty Routine
Effective routine for refined and balanced skin.
3-Step K-Beauty Routine 3-Step K-Beauty Routine
3-Step K-Beauty Routine 5.0
( 100 )

86,70 € 82,37 €

with the code

-5%

200ml - 411,85 €/L

Latest lowest price: 82,37 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

21,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 18,61 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 0%
Supergel+ Oil-Free Moisturiser
Balancing moisturiser that counteracts impurities.
Supergel+ Oil-Free Moisturiser Supergel+ Oil-Free Moisturiser
Supergel+ Oil-Free Moisturiser 5.0
( 100 )

29,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 25,41 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 0%
Supergel Oil-Free Moisturizer
Light, oil-free moisturizer with a soothing effect.
Supergel Oil-Free Moisturizer Supergel Oil-Free Moisturizer
Supergel Oil-Free Moisturizer 5.0
( 100 )

18,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 16,05 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 5%
Acne Control
The power trio against pimples.
Acne Control Acne Control
Acne Control 5.0
( 100 )
Mario Badescu Acne Control

67,70 € 64,32 €

with the code

-5%

29ml - 2.217,93 €/L

Latest lowest price: 64,31 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 0%
Vitamin C Glow Serum
For radiant and younger looking skin.
Vitamin C Glow Serum Vitamin C Glow Serum
Vitamin C Glow Serum 5.0
( 100 )

32,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 32,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 0%
Drying Patch
Specifically combats pimples and blemishes.
Drying Patch Drying Patch
Drying Patch 5.0
( 100 )
Mario Badescu Drying Patch

23,90 €

with the code

-0%

0,40 € each

Latest lowest price: 23,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

17,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 17,89 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

16,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 16,89 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

18,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 18,89 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Sold out
+ Gift SALE - 5%
Porefect Skin Kit
A serum trio against oily skin.
Porefect Skin Kit Porefect Skin Kit
Porefect Skin Kit 5.0
( 100 )
Geek & Gorgeous Porefect Skin Kit

26,70 € 25,37 €

with the code

-5%

90ml - 281,89 €/L

Latest lowest price: 21,36 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Niacinamide in cosmetics: Everything you need to know

Niacinamide is one of the most versatile ingredients in modern skincare. Also known as vitamin B3, it is found in numerous skincare products such as serums, creams, toners, and masks. Due to its balancing and nourishing properties, niacinamide has become indispensable in many skincare routines. Learn everything you need to know about niacinamide, its properties, and how to use it here.

What is niacinamide?

Niacinamide is a biologically active form of vitamin B3 and a proven ingredient in cosmetics. It supports important skin functions and is primarily used to harmonize the complexion and maintain the skin's protective barrier. Niacinamide is water-soluble and combines well with other ingredients, making it particularly versatile.

Effect of niacinamide

  • Supports skin hydration
  • Contributes to a balanced complexion
  • Can make the appearance of pores appear refined
  • Supports the skin's protective barrier
  • It is frequently used to care for impure and oily skin.
  • Can contribute to a more even complexion
  • Light, non-greasy texture
  • Very well tolerated
  • Suitable for many skin types
  • Popular in anti-aging skincare routines

Niacinamide is often combined with ingredients such as hyaluronic acid, ceramides or zinc to specifically address different skin needs.

When should you use niacinamide?

Niacinamide is suitable for almost every skin type. It is particularly popular for oily, blemished, or combination skin, but is also frequently used for dry or mature skin. The ingredient can easily be incorporated into your skincare routine both morning and evening.

Use of niacinamide

Products containing niacinamide are typically applied after cleansing and toning. A niacinamide serum is ideal as a light skincare step before applying face cream. Depending on the formulation, niacinamide can also be included in creams or toners and can be combined flexibly.

What are the side effects of niacinamide?

Niacinamide is generally considered to be very well tolerated. In rare cases, very high concentrations can cause redness in sensitive skin. However, cosmetic formulations are usually well-balanced and suitable for daily use.

Discover niacinamide at PURISH

Whether serum, cream, toner or mask – discover a wide selection of skincare products with niacinamide at PURISH and find the right care for a balanced, nourished and hydrated skin feeling.

Mehr anzeigen