Fünf weiße Hautpflegetuben mit der Aufschrift „Transparent Lab Niacinamide Glow Cream“ auf weißem Hintergrund, von oben betrachtet.

Niacinamide

Discover all care products with niacinamide. Anti-ageing effect. Moisturizing. Refines pores. Strengthens the skin's protective barrier. Regulates sebum production.
Show more
Filter

12,90 €

with the code

-100%

30ml - 430,00 €/L

Latest lowest price: 10,96 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Niacinamide Glow Cream
A brightening-booster for an unbelievable glow!
Niacinamide Glow Cream Niacinamide Glow Cream
Niacinamide Glow Cream 5.0
( 100 )
Transparent Lab Niacinamide Glow Cream

15,90 €

with the code

-0%

50ml - 318,00 €/L

Latest lowest price: 13,51 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

18,90 €

with the code

-100%

100ml - 189,00 €/L

Latest lowest price: 16,05 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

13,90 €

with the code

-100%

30ml - 463,33 €/L

Latest lowest price: 11,81 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
B-Bomb
A skin-clarifying serum against pores and impurities.
B-Bomb B-Bomb
B-Bomb 5.0
( 100 )
Geek & Gorgeous B-Bomb

8,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 8,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
happy tøday 120h Liquid Hydrator
The perfect base for any skincare routine.
happy tøday 120h Liquid Hydrator happy tøday 120h Liquid Hydrator
happy tøday 120h Liquid Hydrator 5.0
( 100 )

9,95 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 9,94 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

5,95 €

with the code

-100%

50ml - 119,00 €/L

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Eye Repair Complex
This cream stimulates collagen synthesis.
Eye Repair Complex Eye Repair Complex
Eye Repair Complex 5.0
( 100 )
Transparent Lab Eye Repair Complex

14,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 11,92 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 100%
Bio Collagen Real Deep Mask
Hydrating face mask with plumping effect.
Bio Collagen Real Deep Mask 5.0
( 100 )

5,90 €

with the code

-100%

34g - 173,53 €/kg

Latest lowest price: 5,01 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

9,95 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 9,94 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Gentle Rejuvenation Serum
Skin tightening & invigorating.
Gentle Rejuvenation Serum Gentle Rejuvenation Serum
Gentle Rejuvenation Serum 5.0
( 100 )
Transparent Lab Gentle Rejuvenation Serum

19,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 15,92 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Zitless®
Effective patches against blind pimples under the skin!
Zitless® Zitless®
Zitless® 5.0
( 100 )
Acnemy Zitless®

10,90 €

with the code

-0%

2,18 € each

Latest lowest price: 10,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

+ Gift SALE - 0%
Oil Patrol Serum
For a perfectly matt complexion.
Oil Patrol Serum Oil Patrol Serum
Oil Patrol Serum 5.0
( 100 )
Transparent Lab Oil Patrol Serum

16,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 13,52 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Skintegra Retiron 0.05

27,90 €

with the code

-100%

30ml - 930,00 €/L

Latest lowest price: 18,32 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Dryzit®
The cure for inflamed pimples!
Dryzit® Dryzit®
Dryzit® 5.0
( 100 )
Acnemy Dryzit®

15,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 15,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

5,90 €

with the code

-100%

34g - 173,53 €/kg

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Bestseller
+ Gift SALE - 0%
Birch Juice Moisturizing Sunscreen
Hydrating sunscreen with smart aging effect.
Birch Juice Moisturizing Sunscreen 5.0
( 100 )

15,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 15,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Skintegra Hydra B

22,90 €

with the code

-100%

30ml - 763,33 €/L

Latest lowest price: 15,12 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

18,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 16,05 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

+ Gift SALE - 0%
Glow Serum: Propolis+Niacinamide Glow Serum: Propolis+Niacinamide Glow Serum: Propolis+Niacinamide
Glow Serum: Propolis+Niacinamide 5.0
( 100 )

20,90 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 19,80 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

15,90 €

with the code

-0%

50ml - 318,00 €/L

Latest lowest price: 15,90 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

+ Gift SALE - 0%
rain tønight 120h Hypersleep™ Moisturizing Serum
Ensures a long-lasting hydrated skin.
rain tønight 120h Hypersleep™ Moisturizing Serum rain tønight 120h Hypersleep™ Moisturizing Serum
rain tønight 120h Hypersleep™ Moisturizing Serum 5.0
( 100 )

14,95 €

with the code

-0%

Latest lowest price: 14,95 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Last Chance
+ Gift SALE - 30%
No.1 Pantothenic B5 Active Soothing Serum
Balancing serum against impurities and irritations.
No.1 Pantothenic B5 Active Soothing Serum No.1 Pantothenic B5 Active Soothing Serum
No.1 Pantothenic B5 Active Soothing Serum 5.0
( 100 )

27,90 € 19,53 €

with the code

-30%

50ml - 390,60 €/L

Latest lowest price: 19,53 €

(Prices incl. VAT, plus shipping)

Niacinamide in cosmetics: Everything you need to know

Niacinamide is one of the most versatile ingredients in modern skincare. Also known as vitamin B3, it is found in numerous skincare products such as serums, creams, toners, and masks. Due to its balancing and nourishing properties, niacinamide has become indispensable in many skincare routines. Learn everything you need to know about niacinamide, its properties, and how to use it here.

What is niacinamide?

Niacinamide is a biologically active form of vitamin B3 and a proven ingredient in cosmetics. It supports important skin functions and is primarily used to harmonize the complexion and maintain the skin's protective barrier. Niacinamide is water-soluble and combines well with other ingredients, making it particularly versatile.

Effect of niacinamide

  • Supports skin hydration
  • Contributes to a balanced complexion
  • Can make the appearance of pores appear refined
  • Supports the skin's protective barrier
  • It is frequently used to care for impure and oily skin.
  • Can contribute to a more even complexion
  • Light, non-greasy texture
  • Very well tolerated
  • Suitable for many skin types
  • Popular in anti-aging skincare routines

Niacinamide is often combined with ingredients such as hyaluronic acid, ceramides or zinc to specifically address different skin needs.

When should you use niacinamide?

Niacinamide is suitable for almost every skin type. It is particularly popular for oily, blemished, or combination skin, but is also frequently used for dry or mature skin. The ingredient can easily be incorporated into your skincare routine both morning and evening.

Use of niacinamide

Products containing niacinamide are typically applied after cleansing and toning. A niacinamide serum is ideal as a light skincare step before applying face cream. Depending on the formulation, niacinamide can also be included in creams or toners and can be combined flexibly.

What are the side effects of niacinamide?

Niacinamide is generally considered to be very well tolerated. In rare cases, very high concentrations can cause redness in sensitive skin. However, cosmetic formulations are usually well-balanced and suitable for daily use.

Discover niacinamide at PURISH

Whether serum, cream, toner or mask – discover a wide selection of skincare products with niacinamide at PURISH and find the right care for a balanced, nourished and hydrated skin feeling.

Mehr anzeigen